Koniec sezonu ogrodniczego, czyli jak przygotować ogród do zimy

By on 04.11.2015 in Ogród

Koniec sezonu ogrodniczego, czyli jak przygotować ogród do zimy

Listopad i wczesny grudzień to ostatni moment na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie. Aby nasz przydomowy skrawek zieleni prezentował się znakomicie na wiosnę, już teraz musimy się do niej przygotować. Podczas jesiennych prac warto nie tylko zaplanować porządki, ale też nowe nasadzenia.

Pielęgnacja trawnika

Ostatnie prace w sezonie warto zacząć od porządkowania trawnika. Należy go ostatni raz skosić oraz dokładnie zagrabić. Usunięcie zeschłych liści oraz obumarłych części roślin jest konieczne, ponieważ gnijąc mogłyby uszkodzić murawę. Następnie watro wykonać aerację. Dzięki temu ograniczymy filcowanie się trawnika oraz porost chwastów i mchu.

Rośliny

Kolejnym etapem przygotowań do zimy w ogrodzie, jest zatroszczenie się o rośliny. W przypadku tych znajdujących się w donicach, jeśli to możliwe wynosimy je np. do garażu lub innego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Natomiast rośliny wkopane do ziemi należy osłonić np. za pomocą specjalnych pokrowców lub tektury. W przypadku roślin iglastych o pokroju kolumnowym warto jest je podwiązać tak, aby przygniatający je śnieg nie połamał gałązek.

Porządki w ogrodzie są doskonałym pretekstem do rozsadzania rosnących już roślin oraz do nowych nasadzeń. Można też wtedy przemyśleć pewne zmiany architektoniczne np. nowe ścieżki lub klomby.

Sprzęt ogrodniczy

Nie należy zapominać również o narzędziach ogrodniczych. Akcesoria ręczne takie jak grabie, szpadle czy siekiery należy oczyścić z resztek roślin oraz gleby. Podczas kilku miesięcy nieużywania narzędzia należy przechowywać w suchym miejscu oraz zabezpieczyć przed korozją. W tym celu wystarczy przetrzeć je szmatką z olejem maszynowym. Warto też zastanowić się nad naostrzeniem narzędzi tnących – piły oraz kosiarki – tak, aby były sprawne i gotowe do pracy na wiosnę. W przypadku kosiarek spalinowych należy wypalić paliwo do końca oraz wykręcić świece i wlać do cylindra niewielką ilość oleju.

Przed nadejściem pierwszych przymrozków koniecznie trzeba zakręcić zawory doprowadzające wodę do ogrodu – dzięki temu podczas zamarzania nie rozsadzi rur. Nie zapominajmy także o wyciągnięciu pompy z oczka wodnego.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *