Odpływ liniowy czy brodzik – co wybrać?

By on 19.04.2017 in Aranżacje

Odpływ liniowy czy brodzik – co wybrać?

Pierwszym pytaniem, na które odpowiadają sobie zazwyczaj osoby aranżujące łazienkę jest – prysznic czy wanna. Jeśli już wiesz, że w twojej łazience znajdzie się ten pierwszy, pojawia się kolejna zagwozdka – odpływ liniowy czy zwykły brodzik. Jeśli wciąż się zastanawiasz, która z tych opcji będzie lepszym rozwiązaniem, poznaj wady i zalety obu systemów.

Wybór pomiędzy zwykłym brodzikiem, a odpływem liniowym to nie tylko kwestia estetyki, ale też funkcjonalności wnętrza. Może to mieć bardzo ważne znaczenie zwłaszcza w niewielkich łazienkach. A jeśli szukasz więcej porad na temat aranżacji łazienki o małym metrażu, zapoznaj się z artykułem: Projekt małej łazienki – to może się udać.

Odpływ liniowy

bathroom-2132342_640

Odpływ liniowy to bardzo modne ostatnio rozwiązanie. Montuje się go pod powierzchnią podłogi, a następnie wykańcza płytkami podłogowymi. W rezultacie powierzchnia podłogi i posadzki pod prysznicem jest jedną płaszczyzną. Takie rozwiązanie pozwala optycznie powiększyć wnętrze zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na ścianki prysznicowe z przezroczystego szkła. Pozwala to również zlikwidować bariery architektoniczne w postaci progów, które mogłyby utrudniać korzystanie z prysznica.

Odpływ liniowy niesie z sobą także pewne wady. Jedną z nich jest możliwość zalania łazienki wodą. Jeśli odpływ będzie źle wyprofilowany a jego ujście częściowo zatkane, woda może rozlać się po pomieszczeniu. Ewentualne awarie systemu odprowadzającego wodę wiążą się ponadto z koniecznością skucia kafli.

Brodzik

bathtub-1078929_1280 (1)

Brodzik to bardziej klasyczne rozwiązanie, jednak istnieją nowoczesne brodziki, które pozwalają na osiągnięcie modnego, minimalistycznego efektu. Brodziki znane nam ze starszych aranżacji, czyli te głębokie, do których wejście wymaga przekroczenia wysokiego progu, odchodzą już do lamusa. Obecnie w aranżacjach łazienek większą popularnością cieszą niskie, niemalże płaskie brodziki. Te wykonane z akrylu dają wrażenie ciepła, ponieważ szybko się nagrzewają pod wpływem ciepłej wody – jest to ich niewątpliwa przewaga nad odpływami liniowymi, których powierzchnia z kafli pozostaje zimna. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko zalania pomieszczenia wodą.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *