Jak przygotować się do zagospodarowania poddasza w starym domu?
Poddasza domów często przeznaczamy na magazyn chwilowo niepotrzebnych lub sentymentalnych przedmiotów, suszarnię albo po prostu ich nie używamy. Szkoda, bo to miejsce wbrew pozorom można bez problemu przystosować tak, aby pełniło funkcję klimatycznej sypialni, gabinetu czy oryginalnego pokoju dla nastolatka. Chętny na stworzenie niepowtarzalnej przestrzeni? Zobacz, jak się do tego zabrać!
- Pierwszym krokiem (szczególnie w starszych domach) powinno być wynajęcie specjalisty, który fachowo oceni stan techniczny poddasza, a więc wytrzymałość konstrukcji stropu i dachu, szczelność połaci dachowych oraz oszacuje, czy wysokość strychu po położeniu podłogi i ociepleniu dachu będzie pozwalała na komfortowe użytkowanie piętra (co najmniej 2 m).
- Następnie trzeba określić możliwość i sposób podciągnięcia na poddasze wszystkich potrzebnych domowych instalacji, czyli prądu, ogrzewania, wody, w miarę potrzeby również Internetu. Jeśli mamy w tej kwestii wystarczające doświadczenie, możemy dokonać tej oceny samodzielnie.
- Kolejnym krokiem będzie realizacja niezbędnych do przedsięwzięcia formalności. W urzędzie musimy zgłosić chęć włączenia poddasza do powierzchni użytkowej budynku oraz poinformować o pracach budowlanych, jaki będziemy na nim wykonywać. Do remontu możemy przystąpić po uzyskaniu na niego zgody, co nie jest jednak problemem.
- Teraz możemy rozpocząć właściwą pracę! Po uprzednim posprzątaniu przestrzeni i doprowadzeniu do niej instalacji, powinniśmy kolejno zająć się sufitem, ścianami i oknami oraz podłogą. Jeśli chodzi o termoizolację i estetykę dachu, świetnie nadadzą się do tego łatwe w montażu sufity podwieszane. Składają się one ze specjalnych profili, do których przytwierdza się gotowe płyty niewymagające już malowania na biało.
- Wygląd ścian i podłogi zależny jest już tylko i wyłącznie od naszych wizji, gustu i inspiracji. Ważne jest jednak, by odpowiednio doświetlić poddasze, dlatego należy zachować następującą proporcję: powierzchnia wszystkich okien musi wynosić przynajmniej tyle, ile jedna ósma powierzchni podłogi.
Gdy uporamy się z przygotowaniami, urządzanie pokoju na poddaszu będzie czystą przyjemnością!