Jak przygotować dom na święta Bożego Narodzenia i nie zwariować?

By on 25.11.2015 in Porady

Jak przygotować dom na święta Bożego Narodzenia i nie zwariować?

Święta Bożego Narodzenia to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Spotykamy się w rodzinnym gronie przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami. Jednak kolacja wigilijna oraz kolejne dni świąteczne, są zawsze poprzedzone długimi przygotowaniami. Aby święta były przyjemnością dla całej rodziny, podpowiadamy jak przygotować dom na święta i przy okazji nie zwariować.

Wbrew pozorom przygotowanie świąt nawet dla kilkuosobowej rodziny, może być sporym wyzwaniem. Trzeba przecież kupić dla wszystkich prezenty, posprzątać dom, udekorować go, a na koniec przygotować te wszystkie pyszności, które zagoszczą na naszym stole. To trochę jak strefa działań wojennych – musimy być doskonale zorganizowani i działać na kilku różnych frontach. Dobry harmonogram i sprytne triki, mogą nam będą nam bardzo pomocne w tej przedświątecznej gorączce.

Planowanie i podział obowiązków

Na szczęście czasy, gdy świąteczne przygotowania  spoczywały jedynie na barkach pani domu, już bezpowrotnie minęły. Sprzątanie domu, dekorowanie oraz przygotowanie posiłków na święta musi przypaść w udziale wszystkim domownikom. Warto jest przygotować harmonogram działań oraz przydział obowiązków, które rozpiszemy w widocznym miejscu w domu np. na tablicy lub na kartkach przyczepionych magnesami do lodówki. Może to być także ciekawy przyczynek do zmiany aranżacji np. w kuchni. Pustą ścianę można np. pomalować farba tablicową i zapisać na niej zadania dla każdego członka rodziny.

Przygotowania z wyprzedzeniem

Jedną z najważniejszych świątecznych tradycji jest 12 potraw, które pojawiają się na wigilijnym stole. Przygotowanie ich na dzień lub dwa przed uroczystą kolacją jest z pewnością zadaniem niewykonalnym. Dlatego warto zastanowić się, jak można sprytnie uniknąć gotowania wszystkiego na ostatnią chwilę. Np. już w pierwszym tygodniu grudnia możemy upiec pierniczki – przez ten czas skruszeją i będą znakomite – należy jednak pamiętać, aby udekorować je dopiero na kilka dni przed świętami.

Dobrym sposobem na rozłożenie przygotowań w czasie jest zrobienie pierogów z kapustą i grzybami oraz uszek na początku grudnia, a następnie ich zamrożenie. Można je zamrozić zarówno ugotowane, jak i surowe. Podobnie jest z krokietami. Z kolei bigos będzie najlepszy jeśli zrobimy go nawet na tydzień przed wigilią. Tak naprawdę jedynie karp oraz inne ryby smakują najlepiej, gdy są możliwie najświeższe, dlatego przygotowanie potraw rybnych można zostawić sobie na ostatnią chwilę.

Aby jeszcze bardziej usprawnić sobie przygotowania i nie spędzić wieczoru wigilijnego przy kuchence podczas odgrzewania kolejnych potraw, wystarczy zdać się na kuchenki mikrofalowe oraz piekarnik. W mikrofali możemy rozmrozić i odgrzać przygotowane wcześniej potrawy bez konieczności ciągłego ich doglądania. Dzięki temu kolacja wigilijna będzie przyjemnością dla wszystkich i z pewnością upłynie we wspaniałej, rodzinnej atmosferze.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *