Żarówkowo, domowe ABC

By on 10.06.2014 in Aranżacje

Żarówkowo, domowe ABC

Oświetlenie naszego domu to bardzo szeroki temat wymagający niekiedy odrębnej analizy ze strony projektantów wnętrz. W zależności od rodzaju pomieszczenia i jego funkcji należy bowiem dobrać odpowiedni rodzaj zarówno lampy jak i żarówki. Bardzo często lekceważymy ten fakt i w rezultacie zamiast otrzymywać zadowalający efekt, męczymy się w pomieszczeniu bez wyrazu i ekspresji,w dodatku przepłacając dwukrotnie za pobór energii elektrycznej.

Wybór lampy i żarówki okazuje się czasem dość trudny i niejednoznaczny, by poradzić sobie z tym samemu. Gdzie zamontować LED, a gdzie wystarczy zwykła żarówka? Jaki kształt lampy i jaki rodzaj klosza wybrać?

Najważniejsze jest zawsze wejście do domu!
W strefach wejścia oraz naokoło domu dobrze jest zastosować lampy z czujnikami ruchu. Pozwolą one transmitować nam ruch na podwórzu oraz oświetlać drzwi zawsze wtedy, gdy ktoś pojawi się bezpośrednio przed nimi.
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że przede wszystkim będzie to dla nas gwarancją bezpieczeństwa na wypadek, gdyby w okolicy naszego domu pojawił się ktoś zupełnie niespodziewany i niekoniecznie mile widziany.

Korytarz i schody
Tutaj niezbędne jest oświetlenie w postaci małych lampek, zamontowanych w ścianie lub schodach. Pomoga w orientowaniu się, gdzie stawiamy nogę i zapobiega nieprzyjemnym wypadkom np. na wskutek potknięcia się o stopień schodów.
Aby nie spowodować jednocześnie specjalnego nadszrapnięcia naszej kieszeni najlepiej wybrać oświetlenie LED np. Montowane w oprawach LEDowych. Wówczas, bez problemu będziemy mogli pozostawić włączone światło nawet przez całą noc.

Łazienka i kuchnia
Tutaj należy zapewnić dwa rodzaje oświetleń: główne i punktowe, zamontowane np. przy lustrze lub w przypadku kuchni w okolicach blatów. Tam bowiem wykonujemy prace, które wymagają dodatkowego źródła światła. Najczęściej stosujemy tutaj halogeny, świetlówki lub lampy LED. Oprócz swojej roli praktycznej, sprawdzają się wówczas także jako element dekoracyjny. Zwłaszcza jeśli idelanie wkomponowują się w wygląd szafek lub ramy lustra.

Salonowy wypoczynek oświetleniowy
W salonie najlepiej zastosować kilka źródeł światła. Możemy w tym celu zamontować lampę wiszącą, dająca nam główne źródło oświetlenia, ale również nie zapominajmy o lampie stojącej, która doskonale dopełni aranżację salonu. Bardzo modne jest również zastosowanie sufitu podwieszanego z małymi lampkami halogenowymi.

Dobrze skomponowane źródło światła to przede wszystkim takie, które pomagą uzyskać nam wrażenie przytulności i nie przytłacza nas swoją mocą. Jednocześnie chroni naszą kieszeń przed ogromnymi rachunkami za prąd i stanowi delikatny element dekoracyjno – wykończeniowy.

Zajrzyj także tu: http://artelis.pl/artykuly/60870/Kody-i-szyfry-ktorych-nie-udalo-sie-zlamac

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *