Z balustradą bezpieczniej

By on 19.10.2014 in Porady

Z balustradą bezpieczniej


Schody w naszym domu to bardzo ważny element dekoracyjny i praktyczny. Najlepiej wyglądają oczywiście takie, które zostały zaprojektowane typowo do naszego wnętrza, uwzględniając jego wyposażenie i dekoracje.

Praktyczne schody to jednak także i takie, które są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Co za tym idzie powinny mieć odpowiedni rozmiar stopni oraz balustradę, która posłuży jako element chroniący nas przed upadkiem z wysokości.

Jak to wygląda od strony prawa?
Polskie prawo mówi o tej kwestii bardzo jasno: schody, których wysokość przekracza 50 cm powinny być wyposażone w balustradę. Przepis ten nie dotyczy jednak domów jednorodzinnych. W tym przypadku wszelkie parametry są poszerzane w stronę nawet 1 metra wysokości. Wszystko zależy również od tego, czy nasze schody są ograniczone bo jednej lub oby stronach ścianami.

Jedno jest pewne przy zupełnie otwartych schodach warto o odpowiednie poręcze lub balustrady po prostu zadbać.
Jeśli już wiadomo, że nasze schody są na tyle niebezpieczne, że warto pokusić się o zamontowanie balustrady, stajemy przed kolejnym dylematem. Mianowicie, czy nasza balustrada ma być tylko dopełnieniem naszych schodów, czy może ma stanowić ich punkt centralny?

Wszystko zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy nasze schody wyróżnić, czy nie. Ogromy efekt z pewnością uzyskamy przy użyciu masywnych balustrad np. Kutych. Delikatniejszy jeśli pokusimy się np. o balustradę drewnianą.

Jeśli chodzi o dobór balustrady to znacznie większy wybór znajdziemy podczas zakupu schodów na zamówienie. Schody gotowe zakupione razem z balustrada w komplecie oczywiście będą tańsze ale skromniejsze i nie poszalejemy w kwestii oryginalnej dekoracji.
Nowoczesne balustrady bardzo często powstają poprzez połączenie kilku różnych materiałów. Najczęstsze połączenie stanowi drewno oraz metal, bywają również i takie, które z powodzeniem korzystają ze szklanych deseni.

Uwaga! Jeśli w naszym domu nie brakuje biegających dzieci pamiętajmy, że bezpieczne schody powinny mieć słupki balustrady rozstawione w odległościach 10 – 12 cm. Ponad to zamontujmy taki rodzaj balustrady, który skutecznie uniemożliwi naszym pociechom zjeżdżanie ze schodów z góry na dół po poręczy.

schody

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *