Toskańskie mieszkanie dla spragnionych życia

By on 23.02.2013 in Aranżacje

Toskańskie mieszkanie dla spragnionych życia

Toskania to kraina powolnego i spokojnego życia, małych miasteczek, gajów oliwnych dużego ciepła i nieustannego brzęczenia cykad. Wiele osób wybiera się do tego regionu chcąc odetchnąć spokojem, przystanąć i zastanowić się, po co cały ten pośpiech? Jest to dobra odskocznia od kapitalistycznej Europy i pędu za pieniędzmi. Niektórzy próbują przenieść życie tej krainy do swoich mieszkań. Ale jak oddać to w aranżacji?

 Styl toskański to przestrzeń, żywe, jasne kolory oraz stare meble służące małym przyjemnościom

Ośrodkiem każdego włoskiego domu jest stolik na kawę i stół obiadowy. Codziennie o 12 Włosi wypijają espresso i jedzą ciasteczko. Obiad odbywa się przy stole – zbiera się cała rodzina, co jest codziennym świętem. Jadają go o godzinie 18, czasem nawet 20, a ich życie rozpoczyna się na dobre nocą.

W Polsce nie możemy sobie zbytnio pozwolić na takie warunki, ale chcąc zwabić świeżość do naszego mieszkania możemy spróbować odpowiednio je zaaranżować.

Jak zatem zaaranżować mieszkanie wedle stylu toskańskiego?

  • Długie zasłony

Jest to atrakcyjny sposób na udekorowanie pustych ścian – szczególnie w narożnikach i kątach. Efekt jest porażający szczególnie latem, kiedy mieszkanie się wietrzy i wszystko faluje. Nie należy też zapominać o zapachu – rozmieszczenie świeżych kwiatów nada słodkiej woni mieszkaniu, za którą od razu się zatęskni opuszczając dom.

    • Stoły i ławy w centrumstol

Ważne jest, żeby miejsca spożywania posiłku były umiejscowione w centrum pomieszczeń – najlepiej takich, po których można się bez problemu poruszać w wiele osób. Włoski stół przypomina niemal stół weselny – najważniejszy obiekt na sali, do którego każdy ma równy dostęp. Jest to miejsce, przy którym wszyscy mogą znaleźć ukojenie i nie bez przesady włoska kultura jest zorientowana na domowy odpoczynek i jedzenie. Za tym kryje się ich dobre samopoczucie i silne więzi rodzinne.

Obok stolików warto umieścić sofy, na których można się wygodnie rozsiąść i pogawędzić. Dobrze również, kiedy nieopodal znajduje się ekspres na kawę – wcale nie trzeba trzymać go w kuchni.

Technologia idzie w kąt

Co ciekawe, nastrój takiego mieszkania psują multimedia. Telewizory, komputery i konsole można przenieść do pomieszczeń oddalonych od salonu. Należy jednak uważać, by domownicy mieli podobne zapatrywanie na życie – jeżeli ktoś woli przebywać z komputerem nie warto izolować go w oddzielnym pokoju.

Styl wydaje się być minimalistycznym, ale to złudne podejście.

Rześkość Toskanii

W tak zaaranżowanym mieszkaniu z pewnością odnajdą się osoby które lubią żyć pełnią życia i nie są zbyt zapracowane. Jest ono niemal idealne dla tych, którzy tęsknią za podróżami i mają wrażliwe, niemal artystyczne dusze.

Świeżość mieszkania z pewnością poruszy osoby, które lubią poczuć oddech świata. Można po prostu rozłożyć się na sofie i posłuchać radia czy muzyki. Jest to też stymulujące do czytania książek. Warto zadbać o porządny regał, który będzie znajdował się niedaleko od wygodnej sofy.

Aranżacja nie przeszkadza również zimą – ciepła zawsze nadaje kominek znajdujący się w salonie. Można też wyłożyć dywany i poduszki które zadbają o miłe doznania dotykowe. W dodatku jasne kolory mieszkania dobrze się komponują z zimowym chłodem – pokoje będą o wiele jaśniejsze, a kiedy zapadnie zmrok możemy je ożywić intensywnym oświetleniem lub delikatnymi świecami.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *