Tekstylia – praktyczne i ozdobne

By on 05.02.2014 in Dekoracja, Dodatki, Pielęgnacja, Urządzanie

Tekstylia – praktyczne i ozdobne

Chcielibyśmy, aby nasze mieszkania były idealne. Praktyczne i dobrze zorganizowane, ale też piękne. Setki artykułów dekoracyjnych umożliwia nam zaprojektowanie niepowtarzalnego wnętrza i nadanie mu wyjątkowego charakteru. Naprawdę niewiele trzeba, aby pustym i bez wyrazu pomieszczeniom nadać elegancji. Najprostszy sposób – tkaniny!

O czym mowa?

Narzuty, koce, firany, zasłony, obrusy, serwety, poszewki, ręczniki, ściereczki, dywany! Wszystkie te przedmioty większość z nas zna, nie są niczym nowym czy ekstrawaganckim. Wręcz przeciwnie, niektóre z nich są niezbędnym wyposażeniem w każdym domu, mają bowiem przede wszystkim zastosowanie praktyczne. Warto jednak pamiętać, ze ich użyteczność można z powodzeniem połączyć z funkcją dekoracyjną.

Jak ozdobić mieszkanie tekstyliami?

Cóż, wedle własnego uznania i gustu. Jak w każdym przypadku obowiązuje jednak znana zasada-co za dużo, to nie zdrowo. Wybierając więc tekstylia do mieszkania zachowajmy stosowny umiar. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań każde pomieszczenie możemy wyposażyć w odpowiednie tekstylia.

W sypialni sprawdzi się miękki dywan, firany i zasłony oraz poszewki na poduszki i narzuta. Również pościel nada uroku sypialni, zwłaszcza, że ilość dostępnych wzorów jest bardzo duża.

W łazience przydatne i praktyczne ręczniki i dywaniki można dobrać kolorystycznie, by ożywiły wnętrze.

W kuchni potrzebne są zazwyczaj ściereczki. Wiele osób dekoruje kuchenne okna firankami. Ciekawym dodatkiem może być również cerata. Jest szybka i łatwa w czyszczeniu, zabezpiecza stół przed uszkodzeniem, a dodatkowo odpowiednio dobrana sprawdzi się jako element dekoracyjny w kuchni. Bardziej eleganckim rozwiązaniem od ceraty są obrusy. O ile w kuchni są raczej zbędne i niepraktyczne, o tyle w jadalni sprawdzą się znakomicie. Dodatkową oprawą stołu będą bieżniki i serwety.

Dywan, obrus i firanki

Wybierając tekstylia, zwróć uwagę na:

  • materiał, ze którego są wykonane – jeśli chcemy dobrać tekstylia do konkretnego pomieszczenia, tarajmy się wybierać przedmioty wykonane z tego samego materiału. Jest wiele odmian tkanin, a różnice pomiędzy nimi widać na pierwszy rzut oka. Jedne są bardziej, drugie mniej eleganckie, jedne są miłe w dotyku, inne nie. W jednym pomieszczeniu zadbajmy o jednorodność gatunkową tkanin.
  • kolor – wybierając ozdoby,pamiętajmy, że powinny pasować kolorystycznie zarówno do siebie, jak i do reszty pomieszczenia (do barwy ścian, podłóg itp.)
  • wzór – zwróćmy szczególną uwagę, by nie przesadzić z ilością wzorzystych tekstyliów. Tkaniny w różnych wzorach trudno będzie skomponować w ładną całość.
  • ilość – dobierajmy tylko te tekstylia, które uważamy za potrzebne i które nam się podobają. Łatwo osiągnąć przesyt i przytłoczyć wnętrze nieprzemyślanymi dodatkami.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *