Sfera pełna światła!
Luksfery – zmora klatek schodowych z „tamtej epoki” czy może wracający do łask materiał, który z powodzeniem możemy wykorzystać w naszych mieszkaniach? Cokolwiek byśmy nie myśleli o szklanych cegłach, to jeśli zastosujemy je z głową i umiarem, mogą stać się naprawdę efektowną ozdobą.
Luksferami (wykonanymi z jednolitej bryły szkła) wypełnia się konstrukcje ścienne lub stropowe, by w ten sposób doświetlić wybrane pomieszczenie. Ale luksfery przez lata bardzo się zmieniły i dziś określa się je raczej jako pustaki szklane, które wytwarza się przez zespolenie ze sobą dwóch wytłoczonych elementów, między którymi pozostaje przestrzeń powietrza.
Trzeba zaznaczyć, że wzrosła też ich izolacyjność cieplna oraz akustyczna (chronią przed hałasem nawet lepiej niż zwykłe okno czy drzwi), jednak współczesne luksfery przede wszystkim lepiej wyglądają. Mogą być zarówno gładkie, jak i chropowate, błyszczące lub matowe, kwadratowe ale także np. prostokątne, wykonane ze szkła przezroczystego bądź kolorowego (i to w najrozmaitszych odcieniach). Widzimy więc, że wybór szklanych cegieł idealnie pasujących do naszego wnętrza nie powinien być trudny.
Luksfery będą się świetnie prezentować w łazience (rzecz jasna nie musimy decydować się jedynie na te w kolorze niebieskim), przy okazji oddzielając od siebie poszczególne strefy tego pomieszczenia. Możemy nimi również zabudować kabinę prysznicową. Pustaki ze szkła idealnie nadają się do murowania z nich ścian, dlatego sprawdzą się też w salonie – chociażby pod postacią ścianki działowej (zbudowanej np. na linii półkola). Inny pomysł polega na obudowaniu luksferami barku.
I chociaż dziś możemy rozświetlić wnętrze sięgając po bardziej nowoczesne materiały (np. żarówki LED), to jednak niektórzy z sentymentem wracają do tych przepuszczających światło ścianek z lat ich młodości… Ale można je przecież zamontować także w ścianach zewnętrznych posesji – ozdobić nimi elewację budynku, doświetlić garaż, zamontować zamiast tradycyjnych okien czy obudować drzwi zewnętrzne. Teraz już chyba wiecie, że warto dać luksferom drugą szansę.
Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/49191684@N07/7361068720/ by www.bialek-dworak.pl