Rzeczy, które powinniśmy wiedzieć na temat dobrego oświetlenia

By on 04.05.2011 in Oświetlenie

Rzeczy, które powinniśmy wiedzieć na temat dobrego oświetlenia

Przede wszystkim, rolą światła w pomieszczeniu nie jest już jedynie rozświetlanie jego wnętrza kiedy zapada zmrok. Obecnie, gdy technika oświetleniowa bardzo się rozwinęła, wykorzystuje się światło i ich źródła również jako element dekoracyjny w aranżacjach wnętrz.

Jeżeli potrafimy umiejętnie manipulować światłem, będziemy za jego pomocą mogli w dużych pomieszczeniach wyznaczyć mniejsze strefy. Strefy o których mowa uzależnione są głównie od tego, jakie czynności się w nich wykonuje. Stąd również rozróżnienie innych typów oświetlenia – każda czynność wymaga innego rodzaju światła. Najpierw jednak przybliżę kilka zasad, które zdecydowanie ułatwią późniejsze kombinacje ze światłem.

Przede wszystkim pamiętać należy o tym, że rodzaj oświetlenia dobieramy stosownie do wnętrza, stylu w jakim jest ono urządzone oraz przede wszystkim według rodzaju funkcji, jakie dane pomieszczenie czy jego strefa ma spełniać. Przykładowo (pomijając niezbędne w każdym pomieszczeniu oświetlenie główne), w jadalni dodatkowe oświetlenie miejscowe powinno znajdować się również nad stołem. Jego funkcją będzie dobre oświetlenie całej powierzchni stołu i wszystkiego co się na nim znajduje. Najlepiej sprawdzą się tu długie podwieszane lampy, o mlecznych kloszach, które swoim światłem oświetlą to co jedzą osoby siedzące przy stole, ale moc światła nie będzie nikogo oślepiać.

W sypialni natomiast najlepiej jest zainstalować jedynie oświetlenie miejscowe o ciepłej, przygaszonej barwie, które wprowadzać będzie w relaksujący stan i nastrajać będzie do snu. Całe pomieszczenie zaś będzie sprawiało wrażenie bardzo przytulnego. W sypialni wyjątkiem, w którym zastosujemy jasne mocne światło, będzie jedynie użycia lampki do czytania, ale to oczywiście jedynie w momencie, gdy faktycznie jesteśmy miłośnikami lektury w łóżku, zaraz przed zaśnięciem.

W łazience konieczne będzie zastosowanie zarówno oświetlenie głównego, jak i miejscowego-roboczego. Mam tu na myśli przede wszystkim przestrzeń lustra. Jako że wykonujemy przy nim zazwyczaj czynności wymagające precyzji (golenie, makijaż) musimy mieć właściwe ku temu warunki. Jeżeli nasza łazienka pełnić będzie również funkcję naszego domowego SPA, w którym będziemy zażywać długich, odprężających kąpieli, możliwość przygaszenia światła głównego (zmniejszenia jego mocy), również stanie się bardzo praktyczna.

Więcej szczegółowych informacji na temat oświetlenia konkretnych pomieszczeń znajdzie się w późniejszych postach.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *