Przestrzeń biurowa dobra dla ciała i ducha

By on 29.03.2014 in Aranżacje, Urządzanie

Przestrzeń biurowa dobra dla ciała i ducha

Stereotyp pracy jako obowiązku trudno jest przewalczyć. Niewielu kojarzy się ona z przyjemnością, bo nawet jeżeli pracujemy w branży, leżącej w obszarze naszych zainteresowań, musimy spędzać w niej kilka godzin dziennie i przyjmować nawet te mniej atrakcyjne zlecenia. Zawsze można zrobić coś, aby te długie godziny upływały w przyjemnej atmosferze, a na nią oprócz współpracowników, wpływa również odpowiedni wystrój i aranżacja przestrzeni biurowej. Co zrobić, aby uczynić nasze biuro komfortowym i przyjemnym dla zmysłów?

 

Po pierwsze – kolory. Zestawienia kolorystyczne silnie oddziałują na zmysły – odpowiednio dobrane są radością dla oka, jednak źle zestawione mogą uczynić biuro miejscem nie do wytrzymania. Dlatego kolory ścian, sprzętów biurowych i elementów dekoracyjnych dobiera się według ściśle określonych zasad. Jeżeli są nam one całkowicie obce mamy dwa wyjścia – możemy skorzystać z usług specjalisty z zakresu aranżacji wnętrz albo poświęcić chwilę na wyszukanie w internecie koła barw. Składa się ono ze wszystkich odcieni kolorów podstawowych i jest niezbędnym atrybutem podczas urządzania jakiegokolwiek pomieszczenia. Kolory dobieramy następująco: 3 leżące na obwodzie koła obok siebie, 2 leżące naprzeciwko, 3 oddalone od siebie o 1/3 obwodu koła.

W biurze postawmy na jasne kolory, które pobudzają i orzeźwiają, a przy tym są przyjemne dla oka. Można je swobodnie łączyć z tymi nieco bardziej odważnymi jak pomarańczowy, żółty czy czerwony. Z ostatnim ostrożnie, bo użyty w nadmiarze może wywołać irytację i rozdrażnienie. Jaskrawe mogą być dodatki np. lampki, gadżety na biurku, blaty czy szafki w pomieszczeniu relaksacyjnym – rozświetlą przestrzeń i dodadzą energii. Ciemne kolory przytłaczają i wywołują senność, jednak dobrze skomponowana z resztą wystroju i odpowiednio oświetlona czerń od razu kojarzy się z wyważoną elegancją, dystynkcją i luksusem.

http://www.pinterest.com/pin/366128644678296482/

http://www.pinterest.com/pin/366128644678296482/

Po drugie – światło. Zarówno to naturalne, jak i sztuczne odgrywa znaczącą rolę. Praca biurowa wymaga ustawicznego skupiana wzroku. Odpowiednia barwa i natężenie światła zapobiegną przemęczeniu oczu i znacznie ułatwią pracę. Ponadto pracownik nie może czuć się uwięziony w czterech ścianach. W biurze powinny znajdować się okna, najlepiej sporych rozmiarów. Promienie słoneczne uprzyjemnią pracę i dodadzą energii.

 

Po trzecie – cisza i spokój. Postarajmy się zaprojektować nasze biuro tak, aby nie kumulowało i nie odbijało dźwięku. Tym, na co najbardziej narzekają pracownicy jest właśnie uniemożliwiający koncentrację hałas. Jednym z nowych, architektonicznych rozwiązań są wygłuszające maty na ściany lub sufit, które oprócz funkcji pochłaniania dźwięku pełnią również dekoracyjną.

 

Po czwarte – meble. Dzisiejsze biuro nie może być nudne, ponieważ zniechęci zarówno pracownika, jak i klienta. Oferta mebli biurowych zaskakuje bogactwem i oryginalnością kształtów i materiałów. Można wyposażyć biuro w designerskie elementy, które nie tylko zdobią, ale również, dzięki swoim niebagatelnym kształtom i kolorom, pobudzają kreatywność pracownika.

Wygląd oczywiście ma ogromne znaczenie, ale najważniejszym kryterium podczas wyboru mebli powinna być ich wygoda. Ergonomiczne kształty, dopasowane do sylwetki zapewnią komfort pracy i zminimalizują ryzyko bólowych dolegliwości lub chorób kręgosłupa. Ponadto projektanci mebli i akcesoriów biurowych posiadają w swojej ofercie szereg przydatnych dla zdrowia i komfortu gadżetów jak np. krzesła z regulowanymi podłokietnikami i podnóżkiem, miękkie podpórki pod nadgarstki lub, w celu zapewnienia pracownikowi odrobiny ruchu, bieżnię wyposażoną w stanowisko komputerowe.

 

Jeżeli jesteście zainteresowani podobną tematyką – koniecznie zajrzyjcie tutaj.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *