Piękne okna – jak je dobrze umyć?

By on 25.01.2014 in Porady

Piękne okna – jak je dobrze umyć?

Czyste okna są poniekąd wizytówką naszego domu. Mimo iż ich mycie nie należy do najprostszych  czynności, od czasu do czasu należy się przemóc i doprowadzić je do porządku. Poniżej przedstawiamy kilka tipów, które pomogą nam sprawnie uporać się z tą mało lubianą aktywnością.

Zacznijmy od tego, że jeśli to możliwe, okna należy myć co ok 6 tygodni. Jednak znając realia większość z nas robi to 2-3 razy w roku w okolicach świąt.  Nie jest to polecane, gdyż już po ok 2 miesiącach, zabrudzone okna ograniczają ok 40% procent światła.

Najlepszą porą na mycie okien nie jest dzień słoneczny, a pochmurny. Dlaczego? Otóż zbyt szybkie wysychanie okna powoduje, że zostaną na nim największe zmory okiennych porządków – smugi. Dodatkowo, słońce może nas razić w oczy utrudniając przy tym pracę.

No dobrze, mamy czas, mamy pochmurne niebo, to do dzieła. Mycie okna zaczynamy od ram – najlepiej jest przetrzeć je mokrą szmatką. Następnie możemy przejść do właściwego mycia okien. Na początku należy zwilżyć je gąbką lub mokrą szmatką. Kolejno dobrze jest je umyć specjalnym płynem i pozostały nadmiar zebrać za pomocą ściągacza. Aby zapobiec parowaniu szyb oraz zbytniemu osadzaniu się kurzu i brudu należy użyć szmatki z małą ilością gliceryny. Gliceryna zabezpiecza także przed powstawaniem smug po deszczu.

Niektóre gosposie do mycia szyb wykorzystują także papierowe ręczniki lub ściereczki z mikrofibry (w ich przypadku nie pozostawiamy po pracy żadnych smug).

Mycie okien możliwe jest również za pomocą myjki ciśnieniowej. Ten wielofunkcyjny sprzęt sprawdzi się w tym przypadku doskonale. Nie tylko jest wygodny z korzystaniu, ale tez bezpieczny i skuteczny.

Mamy dla Was również kilka dodatkowych porad:

  • do polerowania szyb nadają się nylonowe rajstopy,
  • do mycia i polerowania nadają się również stare gazety;
  • zimą warto dodać do mieszaniny wody z octem trochę denaturatu, który zapobiega zamarzaniu szyb;

A jaki jest Wasz sposób na mycie okien? Macie swoje sprawdzone sposoby/środki chemiczne? Zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *