Otwarta kuchnia- jak ją urządzić?

By on 10.09.2012 in Aranżacje

Otwarta kuchnia- jak ją urządzić?

Połączenie kuchni z salonem to co raz bardziej popularne rozwiązanie. Jest idealnym pomysłem dla osób lubiących łączyć gotowanie z odpoczynkiem na kanapie i oglądaniem telewizji. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym, aby gotowanie i odpoczynek nie kolidowały ze sobą i były tylko czystą przyjemnością?

Na otwartej przestrzeni każdy, nawet najmniejszy, detal ma znaczenie. Część kuchenna powinna idealnie współgrać z częścią wypoczynkową. Meble, podobnie jak kolory ścian i podłoga idealnie dopełniać się w  przypadku obu przestrzeni. Oczywiście np. podłoga może być wykonana z innego materiału niż ta w salonie, jednak identyczna faktura w obu pomieszczeniach  z pewnością optycznie powiększy całą powierzchnię.

Ciekawym rozwiązaniem na aranżację wnętrza są także różnego rodzaju akcenty. Część jadalna będzie zdecydowanie bardziej przytulna, gdy położymy w niej rodzaj podłogi np. z drewnianych desek lub gdy dodatkowo pokryjemy ją wykładziną.

Dobrym pomysłem jest umiejscowienie w części kuchennej centralnie ustawionej wyspy. Może ona jednocześnie służyć za blat, stół i barek. W kuchni otwartej na salon wyspa nie powinna być zbyt przesadnie rozbudowana, dlatego dobrze jest pomyśleć o zamkniętych szafkach i prostych formach.

Jeśli chcemy w wyraźny sposób oddzielić od siebie część kuchenną i wypoczynkową, ciekawą propozycją będzie  zamontowanie nad częścią kuchenną efektownego okapu. Modnym rozwiązaniem w ostatnich latach stało się też  specjalne obniżanie i malowanie tylko części sufitu. Interesującym rozwiązaniem mogą okazać się również lekkie i przesuwane drzwi, otwierane w razie potrzeby i uznania. Jeżeli  zależy nam, by aranżowana przez nas przestrzeń stanowiła jednak integralną całość, nie stosujmy powyższych trików.

Na otwartej przestrzeni powinniśmy zadbać również o dobrą wentylację. Wiadomym jest, że podczas gotowania wydziela się zapach, a wraz z nim duże ilości pary wodnej, które podobnie jak kurz, unoszą się na całej powierzchni, także w salonie. Pamiętajmy również, że kuchnia otwarta na salon to większa przestrzeń, na której z racji funkcjonalności łatwiej także o bałagan.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *