Odnawiamy starą szafkę

By on 22.11.2014 in Dekoracja

Odnawiamy starą szafkę

Każdy chce mieć w swoim domu coś wyjątkowego. Takiego co wzbudzi zachwyt gości i będzie cieszyło oko przez długi czas. Najlepiej jeśli byłoby wykonane samemu. Niestety, nie wszyscy potrafią samodzielnie zbudować szafkę czy namalować obraz.

Brak umiejętności malarskich czy stolarskich nie muszą być jednak przeszkodą. Przeszkodą nie musi być także osobliwy gust właściciela i twórcy. Najlepszym rozwiązaniem będzie odnowienie starego mebla, np. szafki. Przyniesie to ze sobą kilka korzyści. Po pierwsze, nie trzeba będzie pozbywać się wysłużonego mebla, a po drugi ładnie odnowiona i ciekawie ozdobiona szafka zwróci na siebie uwagę.

Do odnowienia szafki potrzebne będzie kilka materiałów, jak: papier ścierny, listwy drewniane, farba do drewna, pędzel, piła i miarka. Osobom, które chcą by ich szafka była bardziej ozdobna przyda się większa ilość dekoracji, jak np. gipsowa płaskorzeźba.

Po pierwsze powierzchnię szafki należy oczyścić papierem ściernym. Aby nie porysować mebla należy przesuwać papier wzdłuż słojów. Dzięki pozbyciu się starego lakieru i farby, klej i nowa farba będą się lepiej trzymały.

Ozdobne listewki należy przyciąć na odpowiednią długość. Dobrze jeśli w pionie zamontowane zostaną listewki węższe, a w poziomie szersze. Podczas przycinania trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni kąt cięcia, by listwy do siebie pasowały. Listwy mocujemy do drzwiczek szafki za pomocą kleju akrylowego. Dobrze jeśli jest to klej szybkoschnący. Podczas wysychania kleju dobrze jest dobrze docisnąć listwy, aby później dłużej się trzymały.

Podczas przyklejania listew można do szafki zamocować także gipsową dekorację. Należy do tego użyć również kleju akrylowego, pamiętając, że gipsowy dekor jest cięższy niż listwa i trzeba zwrócić dużą uwagę na to by dobrze się on trzymał drzwiczek szafki.

Po wyschnięciu kleju nadchodzi czas na pomalowanie całości. Najlepiej użyć do tego akrylowej farby do drewna i miękkiego pędzla.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *