Najpopularniejsze rodzaje tapet. Jakie mamy do wyboru?

By on 12.02.2016 in Aranżacje, Dekoracja, Porady, Urządzanie

Najpopularniejsze rodzaje tapet. Jakie mamy do wyboru?

Choć wydawać by się mogło, że farby niedługo całkowicie zastąpią tapety, są one w dalszym ciągu bardzo popularnym i chętnie wybieranym elementem dekoracji ścian. Co więcej, ich oferta jest cały czas urozmaicana, dzięki czemu z powodzeniem możemy dobrać tapetę do charakteru danego pomieszczenia.

Podstawowy podział wyróżnia tapety papierowe, winylowe, z włókna szklanego oraz tekstylne. Wszystkie rodzaje tapet mają swoje charakterystyczne właściwości, które decydują o ich przeznaczeniu.

Tapety papierowe

Tapety papierowe dodatkowo dzieli się na jedno-, dwu- i trzywarstwowe. Większość tapet papierowych nie jest zmywalna, więc można je delikatnie czyścić. Nie są one jednak odporne na wilgoć, przez co nie nadają się do ścian w kuchni lub łazience.

Ten rodzaj tapety dostępny jest w wielu wzorach i kolorach. Tapety papierowe mogą być gładkie lub tłoczone, co w praktyce oznacza, że zostały wypełnione sztucznymi bądź naturalnymi włóknami. Tapety tłoczone i dwuwarstwowe będą szczególnie polecane w przypadku drobnych nierówności na ścianach.

Tapety winylowe

Zewnętrzna warstwa tapet winylowych pokryta jest folią PCV, dzięki czemu charakteryzują się one wysoką trwałością, a także dobrze maskują nierówności ścian.

Tapety winylowe zwykle są dostępne w wariancie twardym lub spienionym. Tapety twarde są wytrzymałe, niepalne i nie przepuszczają pary wodnej. Z kolei tapety spienione nie są może tak odporne na zniszczenia, ale zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza.

Tapety z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego są przeznaczone do samodzielnego malowania, co daje nam duże możliwości aranżacyjne. Charakteryzuje je wysoka trwałość, wodoodporność oraz łatwość czyszczenia. Tapety z włókna szklanego bardzo dobrze zabezpieczają ściany przed pękaniem i maskują drobne ubytki w tynku, lecz są dostępne w niewielu wzorach.

Tapety tekstylne

W przypadku tapet tekstylnych, ich zewnętrzną warstwę stanowi włókno naturalne, w tym jedwab, len lub bawełna oraz włókno sztuczne – wiskozowe, polipropylenowe bądź poliurenowe.

Zaletą tapet tekstylnych jest różnorodność wzorów i faktur oraz fakt, że wyjątkowo efektownie się prezentują, w związku z czym często stają się ozdobą eleganckich hoteli i restauracji.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *