Na naszym stole – czyli porcelana dobra na wszystko

By on 04.03.2014 in Porady

Na naszym stole – czyli porcelana dobra na wszystko


Najczęściej nawet sobie nie uświadamiamy, na ile ważne są nasze doznania estetyczne związane z samym tylko widokiem nakrytego stołu. Najmniejszy posiłek, czy też tylko zwykłą kawę lub herbatę (nie mówiąc już o przyjęciach większych, świątecznych czy tez oficjalnych bankietach) odbierać możemy całkowicie odmiennie, w zależności od pierwszego wrażenia, jakie zrobi na nas sposób podania.

Nieporównanie lepiej smakuje nam np. kawa podana w wytwornej, porcelanowej filiżance o pięknym kształcie z klimatycznym wzorem (dodatkowo na dobranym kolorystycznie obrusie, serwetkach czy podkładkach), niż dokładnie – taka sama, ale serwowana w siermiężnym kubku, czy prostej PRL-owskiej szklance z nieodzownym aluminiowym uchwytem. To chyba oczywiste dla każdego z nas. Warto więc zafundować samemu sobie, rodzinie, najbliższym i znajomym – nieco przyjemności zarówno tych kulinarnych, jak i estetycznych. Ważne jest niewątpliwie to, czym częstujemy, co podajemy, ale równie istotny jest sposób oraz okoliczności tego, jak ów poczęstunek (dania, napoje, przekąski) serwujemy. W dobrej, eleganckiej oprawie i scenerii – wszystko znacznie lepiej smakuje. Buduje się też od razu milszy klimat, czujemy się zaraz bardziej komfortowo, odświętnie, wyjątkowo – po prostu – przyjemnie zrelaksowani.

W przypadku całościowej oprawy wspólnego konsumowania – owo sloganowe podarowanie sobie odrobiny luksusu, którego na pewno jesteśmy warci – nabiera swoistego sensu i świetnie się sprawdza. Pamiętajmy jednak, że wcale nie musimy po ten luksus udawać się do renomowanych restauracji. Nie tylko tam (i to za wcale niemałe pieniądze) udekorują nam pięknie stół, podadzą znakomite dania, desery na cudownych talerzach, napoje w ślicznych kieliszkach, szklankach, a wszystko – wśród dobranych serwetek, obrusów, z eleganckimi sztućcami, i innymi szykownymi elementami. Często wystarczy, że rozglądniemy się po dobrych sklepach z eleganckimi artykułami do dekoracji stołu, markową zastawą, sztućcami i wszelkimi innymi akcesoriami. Sami stworzymy u siebie piękny stół.

Możemy nabyć cały zestaw pięknej porcelany stołowej i to na dowolną ilość osób (sztuki pojedyncze lub na 2, 4, 6, 12 i więcej osób) Komplety renomowanych firm (szczególnie Villeroy&Boch czy Maxwell&Williams) zawierają jednocześnie zestawy obiadowe oraz kawowe. Są one bardzo różne, ale cechuje je zawsze wytworne i gustowne wzornictwo. Można więc kompleksowo dobrać sobie zastawę stołową w ulubionym stylu. Niektórzy wolą jednak dokonywać zakupów mniejszych serwisów, oddzielnie obiadowych, oddzielnie do herbaty, kawy itd. Albo wręcz kupować pojedyncze sztuki np. pięknych filiżanek, kieliszków, półmisków, salaterek, cukierniczek. Wówczas cieszy nas różnorodność i wykwintność form, podziwiać możemy ciekawe pomysły bardzo rożnych twórców. Na naszym stole daje się wówczas tworzyć własne, niezwykle oryginalne zestawienia stylów, barw, kształtów poszczególnych elementów zastawy.

Sklepy z zastawą stołową potrafią być bardzo inspirujące. Najłatwiej i najmniej forsownie jest dokonywać wyborów w sklepach internetowych. Mamy wówczas naprawdę szeroki przegląd oferowanych towarów, producentów, cen. Daje to nam najlepszą możliwość porównania wielu możliwości i dokonania najlepszego wyboru.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *