Malowanie po szkle

By on 26.12.2014 in Dekoracja

Malowanie po szkle

Pamiętacie, gdy w dzieciństwie malowaliście po szkle? Bez wątpienia były to czasy wyśmienitej zabawy. Może czas najwyższy powrócić do pięknych chwil i ozdobić nasz dom niezwykłymi pomalowanymi dekoracjami ze szkła? Poniżej przypominamy jak to zrobić.

Przed przystąpieniem do pracy, musimy odpowiednio przygotować przedmiot, który będziemy malować. W tym celu dokładnie zedrzyjmy wszelkie naklejki i umyjmy słoik, szklankę czy wazonik. Musimy go także odtłuścić. Najlepszy będzie specjalny preparat odtłuszczający lub spirytus. Kolejną rzeczą jest przygotowanie wymyślonego wzoru. W celu ułatwienia sobie pracy można namalować go konturówką na szklance. Aby kontury były bardziej widoczne możemy wypełnić wnętrze białą watą, chusteczkami bądź papierem. Następnie musimy odczekać, aż marker wyschnie. Dalsza praca wymaga naszej precyzji i skupienia. Jeśli wybraliśmy mały przedmiot, np. szklankę będziemy musieli dobrać mniejszy pędzelek. W celu sprawniejszej pracy, zacznijmy malowanie od najjaśniejszego koloru. Miejmy pod ręką paletę (lub kartkę) na której będziemy odkładać nadmiar nabranej na pędzelek farby. Ważne jest tutaj także to, by poczekać aż wyschnie jeden kolor, by zacząć malować następnym. Dotyczy to również dodatkowej warstwy tego samego koloru. Co prawda wymaga to czasu i cierpliwości, ale unikniemy rozmazania i efekt będzie znacznie lepszy. Nie bójmy się przy tym łączyć kolorów i używać niestandardowych rozwiązań. Im ciekawiej, tym lepiej. Jeśli w czasie malowania pomylimy się lub wyjedziemy „za linię” możemy zniwelować błąd poprzez usunięcie farby wacikiem lub patyczkiem higienicznym. 

Gdy pomalujemy całą szklankę, słoik itp., odłóżmy naszą pracę na około 24 godziny w suche miejsce. To jeszcze nie koniec. Po odczekaniu danych 24 godzin wstawmy przedmiot do zimnego piekarnika i nastawmy go na 160 stopni. Gdy piekarnik osiągnie daną temperaturę zostawmy szklankę na około 40 minut. Po tym czasie zostawmy szklankę, aż wyschnie. I już. Teraz wystarczy ustawić dekorację w wybranym miejscu.

malowane szklo

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *