Komu komin?

By on 10.10.2012 in Aranżacje, Inne, Urządzanie

Komu komin?

Idzie luty, podkuj buty. Tak brzmi stare, polskie przysłowie. Na zmianę pory roku szykujemy się na różne sposoby, np. kupujemy ciepłe buty, kurtki, czapki; ocieplamy dom i okna czy zaopatrujemy się w węgiel i drzewo na opał. Zwolennicy lata na wszelkie sposoby starają się jakoś przebrnąć przez ten okres, choć najlepiej zapadliby w zimowy sen. Jedną z rzeczy, która zdecydowanie umila ten zimowy czas jest kominek.

Kominek spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim jest źródłem ciepła. Stanowi także element aranżacji wnętrza. Kominków jest tyle, ile rodzajów wnętrz – nieograniczona liczba. Ich producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych i oryginalniejszych modeli. Najciekawsze są te wykonane na zamówienie, które nie raz są naprawdę drogie. W zamian zyskuje się niepowtarzalny efekt i gwarancję jakości na długie lata. Najistotniejsze jest zdaje się jednak to, że kominek na wiele sposobów po prostu umila czas spędzany w domu, zwłaszcza podczas mroźnej zimy.

Przy kominku przyjemna jest każda formą relaksu. Ciepło, które od niego bije, czerwień płomienia, strzelające iskry, zapach drewna – wszystko to odpręża, wycisza, koi.

Cudownie jest w świąteczny wieczór, gdy za oknem sypie śnieg, usiąść przy kominku z lampką wina i dobrą książką. Oderwać się od rzeczywistości. Poczuć się na chwilę jak w górskiej chacie gdzieś wysoko w górach. Albo leżąc w ciemnym pokoju – w którym jedyne oświetlenie pada od płomieni ognia – słuchać muzyki.

Kominek również jednoczy. Ludzie od zawsze gromadzili się wokół ogniska, ono dawało im ciepło i dzięki niemu mogli jeść to, co wcześniej sami upolowali. Później także bawiono się wokół niego – śpiewano i tańczono. Ognisko umacniało zatem relacje między ludźmi, zaciskało ich więzi.

W naszej kulturze funkcjonuje także zwrot ognisko domowe określający relacje jakie panują w rodzinie oraz ogólną atmosferę dającą się odczuć w domu. Wyrażenia tego używa się mając na myśli ciepło – wypływające z poczucia bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania – radość oraz beztroskę, na które wpływają zarówno członkowie rodziny, jak i przedmioty – dekoracje czy upominki. Kominek jest jednym z takich elementów. Skupia wokół siebie rodzinę. Wspaniale jest móc, np. zjeść wspólną kolację przy rozpalonym kominku lub bawić się z dziećmi.

Kominek stanowi także wyśmienite tło np. dla romantycznej kolacji tylko we dwoje. Podkreśla nastrój, wzmaga emocje.

Sam zdecyduj w jaki sposób przetrwasz tę zimę.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *