Kiedy kąpiele szkodzą?

By on 06.01.2015 in Porady

Kiedy kąpiele szkodzą?

Kąpiele w wannie przynoszą spokój, relaks, odprężają ciało po ciężkim dniu. Bywa jednak, że zamiast kojącego działania przynoszą szkody dla naszego organizmu. Dlaczego? I kiedy zatem nie powinniśmy korzystać z długich, gorących kąpieli? Takich sytuacji jest kilka.

Miesiączka
W czasie jej trwania kobiety mają powiększone naczynia krwionośne. Gorąca woda może spowodować krwawienie, a nawet krwotok. Szczególnie wrażliwe są trzy pierwsze dni miesiączki. Wówczas nawet po krótkiej kąpieli możemy się czuć bardzo osłabione po wyjściu z wanny.

Jesteś w ciąży?
Nie kąp się w gorącej wodzie, nie bierz gorącego prysznica, nie chodź do sauny – może to być szkodliwe dla dziecka, wywołać krwawienie, a także poronienie.

kobieta w ciazy
Pękanie naczyń krwionośnych
Gorąca kąpiel podnosi ciśnienie, przyspiesza krążenie krwi, powoduje pękanie naczynek krwionośnych. Następstwem takich wydarzeń jest między innymi powstawanie żylaków. Podczas codziennych kąpieli w wannie zaleca się nie przebywać w wannie dłużej niż 10 – 15 minut.

Jakość skóry
Gorące kąpiele przesuszają skórę. Mało tego powodują powstanie cellulitu. Dlatego do codziennych kąpieli powinniśmy dodawać olejki lub sól morską, która zmniejszy wrażliwość skóry. Jeżeli jednak chcemy mieć sprężystą skórę lepiej przenieśmy się na prysznic.

Choroby serca
Gorące kąpiele spowalniają rytm serca, dlatego osoby mające problemy sercowe, powinny ich unikać. Podczas takich kąpieli mogą bowiem np. zasłabnąć.

Ogólnie zaleca się rano prysznic wieczorem kąpiel. Jest to związane z w wpływem gorącej lub zimnej wody na nasze ciało. Prysznic zimną, letnia wodą pobudza nasz organizm, wpływa na koncentrację i pracę mózgu. Gorąca kąpiel relaksuje, uspakaja zatem jest znacznie lepszym rozwiązaniem przed samym snem.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *