Kąt do nauki i pracy
Uczeń podstawówki, student, ktoś, kto pracuje zdalnie – każdy z nas powinien mieć w domu zapewnione jak najlepsze warunki do pracy bądź nauki. Dlatego też warto wiedzieć, jak urządzić takie robocze miejsce.
Okazuje się, że wystarczy postawić na kilka sprawdzonych aranżacyjnych rozwiązań, a nasze wyniki w nauce naprawdę mogą się poprawić. Nie wierzycie? Przecież dosyć szybko zauważamy np., że nauka w łóżku nie jest zbyt efektywna… A zatem już w pokoju pierwszaka musi się znaleźć kącik przeznaczony do realizacji szkolnych obowiązków.
Przede wszystkim meble muszą być dostosowane do wzrostu pracującej osoby. Najlepiej zainwestować w krzesło o oparciu dopasowanym do kształtu kręgosłupa oraz regulowanej wysokości (nasze stopy powinny się płasko opierać o podłoże). Nikomu nie trzeba chyba przypominać, jakich schorzeń i skrzywień możemy się nabawić siedząc w nieprawidłowy sposób.
Powinniśmy także dostosować do naszych potrzeb wysokość biurka – na rynku są nawet dostępne modele, w których można modyfikować kąt nachylenia blatu. Solidne biurko należy ustawić tak, aby światło padało z naszej lewej strony (oczywiście jeśli jesteśmy osobami praworęcznymi).
Odpowiednie oświetlenie to kolejna ważna kwestia – potrzebujemy łagodnego, górnego światła oraz dodatkowej lampki biurkowej, zapewniającej dobre światło do czytania oraz pisania (optymalna odległość pomiędzy źródłem światła a biurkiem czy stołem to od 35 do 50 cm). Możemy np. wybrać żarówkę halogenową, która nie razi zbytnio w oczy, a na dodatek jest bardzo energooszczędna.
Niezbędne nam do pracy akcesoria oraz przybory powinny znajdować się pod ręką (można kupić specjalny organizer lub wykonać go samemu, np. z połączonych ze sobą słoików). Warto w roboczym kącie przywiesić tablicę magnetyczną albo korkową, na której możemy umieścić plan lekcji bądź harmonogram zadań do wykonania. Pamiętajmy, że naszą uwagę mogą rozpraszać nie tylko niepożądane dźwięki, ale też bałagan.
Zadbajmy wreszcie o to, by pomieszczenie było dobrze wywietrzone (nic tak przecież nie poprawia koncentracji, jak spora dawka świeżego powietrza, które dotlenia nasz mózg). Jeżeli siedzimy w jednej pozycji zbyt długo, to wstańmy, by rozprostować kości. Nie zapominajmy też o robieniu sobie co jakiś czas krótkich przerw.