Jakie mamy rodzaje tapet?

By on 19.02.2016 in Porady

Tapety dawniej były bardzo popularne – następnie przyszedł okres w którym całkowicie z nich rezygnowano. Jednakże ostatnio coraz częściej pojawiają się w domach. Istnieje kilka rodzajów tapet, które możemy użyć wewnątrz domu.

Więc jakie mamy rodzaje tapet? Pierwszym rodzajem są tapety papierowe. Ten rodzaj jest najmniej trwały, jednak jest zdecydowanie najtańszy. Tapetę papierową radzi się użyć w pomieszczeniach, w których nie będą narażone na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Dobrze nadają się do użycia np. w sypialni. Do pokoju dziecięcego można użyć te tapety z bohaterami ich ulubionych kreskówek.

Tapety winylowe są najbardziej odporne. Z racji tego, że można je często myć zaleca się je użyć w pomieszczeniach gospodarczych, kuchni czy łazience. W razie ich zabrudzenia można je łatwo wyczyścić.

Tapety z włókna szklanego są rodzajem bardzo wytrzymałym i odpornym na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Tapety tego typu najlepiej jest stosować w przedpokoju czy w korytarzu. Po nałożeniu tapety na ścianę konieczne jest jej wymalowanie specjalną farbą – nabierają one wówczas odporności na wielokrotne czyszczenie i mycie.

Raufazy są tapetami, które przeznaczone są do malowania farbami akrylowymi. Po pomalowaniu farbami akrylowymi można nadać ścianie odpowiednią fakturę. Dodatkową zaletą tapety raufazowej jest możliwość jej wielokrotnego przemalowywania.

Kolejnym rodzajem dostępnych na rynku tapet są te tekstylne. Wykonuje się je z różnego rodzaju materiałów – mogą to być między innymi jedwab oraz len. Dzięki zastosowaniu tapety tekstylnej można nadać pomieszczeniu zupełnie nowego i oryginalnego charakteru. Idealnie nadają się do zastosowaniu nie tylko w salonie i gabinecie – sprawdzą się także idealnie w sypialni.

Kolejnym rodzajem stosowanych tapet są te welurowe, korkowe lub fototapety. Ich głównym zadaniem jest spełnienie funkcji dekoracyjnej. Tapety tego typu nie używa się w całym pomieszczeniu – stosuje sieje wybiórczo w różnych miejscach w celu podkreślenia walorów pomieszczenia. Zdarzają się oczywiście wyjątki, w których tapetuje się całe wnętrze – jednak zabieg ten jest bardzo rzadko stosowany.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *