Jak zaaranżować ogród w stylu rustykalnym?

By on 03.05.2015 in Ogród, Porady, Urządzanie

Jak zaaranżować ogród w stylu rustykalnym?

Aranżacja w stylu wiejskim to najbardziej klasyczna ze stylizacji. Wymaga ona jednak uwagi i odpowiednich warunków. Dziś opowiemy wam, od czego zacząć próby stworzenia estetyki rustykalnej.

Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to propozycja dla osób, które są miłośnikami pracy w ogrodzie. Specyfika kompozycji wymaga użycia konkretnych roślin i ciągłej dbałości o estetykę, tak, więc aby stworzyć prawdziwie rustykalny ogród, powinniśmy zastanowić się – ile czasu możemy poświęcić na opiekę nad rabatkami?

wagon-429395_1280Wiejska stylizacja powinna pasować do otoczenia, dlatego drugim aspektem, nad którym warto się zastanowić są możliwości aranżacyjne – klimat rustykalny będzie wyglądał świetnie przy budynkach ze spadzistymi dachami, werandach, gankach i domach z podmurówką.

Styl Rustic cechuje swoboda, klasyczne formy oraz nieregularne kształty. Atmosfera powinna sprawiać wrażenie wolności a kompozycja roślin nie powinna być wymuszona. Rośliny sadzimy piętrowo i gatunkami na przemian – cóż to oznacza? Sadzonki ustawiamy od najniższych do najwyższych oraz według okresu kwitnienia, po to by kwiaty występowały przez cały sezon.

Rabatki rustykalne najczęściej są różnorodne, wielokolorowe oraz finezyjne. Miłym skojarzeniem, jakie powinna podsuwać się na myśl jest pole i łąka. Tego typu styl daje możliwość powrotu pamięcią do lat dzieciństwa. Zaletą jest fakt, iż w tej przestrzeni możemy się wyciszyć i zrelaksować.

Wybierając elementy małej architektury warto zwrócić uwagę na to by były one wykonane z dopasowanych materiałów – w tym wypadku najlepszym wyborem będzie drewno. Dzięki stosowaniu specjalnej emalii możemy nadać mu pożądany kolor.

W rustykalnym ogrodzie znajdzie się miejsce na romantyczny mostek lub ławeczkę, pergole albo altanę. Jako dodatki wykorzystamy stare skrzynie, donice, dzbany lub też konewki w stylu retro.

Jeśli chodzi o kwiatowe inspiracje do stylizacji warto wykorzystać słoneczniki, malwy, lewkonie, maki, astry, bzy, jaśminowce oraz wiele innych. Tego typu ogród nie obędzie się również bez rabatek warzywnych oraz ziołowych, które będą także źródłem zdrowia na naszych talerzach.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *