Jak optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie?

By on 04.12.2015 in Aranżacje

Jak optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie?

Urządzenie niewielkiego mieszkania to znacznie większe wyzwanie aranżacyjne, niż w przypadku przestronnych wnętrz. W niewielkich pomieszczeniach łatwo przesadzić z liczbą dodatków i dekoracji, co w rezultacie prowadzi do przytłoczenia dostępnej przestrzeni. Istnieją jednak sprawdzone wnętrzarskie triki, które pozwolą nam nie tylko ciekawie zaaranżować małe wnętrze, ale też optycznie je powiększyć.

Wprawdzie rzeczywistego metrażu nie uda nam się w żaden sposób oszukać, jednak stosując niektóre rozwiązania aranżacyjne, możemy sprawić, że małe wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne. Warto o tym pamiętać już na etapie wstępnego urządzania i wybierania materiałów wykończeniowych.

Jasne barwy

Aby optycznie powiększyć wnętrze z pewnością w jego wystroju należy zastosować jasne barwy. Ściany pomalowane na biało będą dodatkowo odbijały światło, dzięki czemu wnętrze będzie wydawało się przestronniejsze. Dopełnieniem tego efektu będą posadzki pokryte np. panelami w jasnych odcieniach. W przypadku dekoracji oraz innych elementów wyposażenia jak np. meble, warto także postawić na naturalne barwy oraz ograniczyć je np. do dwóch lub trzech.

Elegancki minimalizm

Nic tak nie przytłoczy małego wnętrza jak zbyt masywne i ciężkie meble. Niestety na małym metrażu stare lub stylizowane elementy wyposażenia nie będą prezentowały się najlepiej. W przypadku aranżacji niedużych mieszkań, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na nowoczesny wystrój wnętrza. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie np. stolików o szklanych blatach. Ponadto półki lub regały powinny mieć nieskomplikowaną konstrukcję, najlepiej ażurową. W efekcie nie będą one przytłaczały stylizacji.

Ponadto skutecznym sposobem na optyczne dodanie kilku metrów, jest wykorzystanie w aranżacji pomieszczenia lustra. Sprawdzi się ono nie tylko znakomicie w przedpokoju, ale też w pokoju dziennym lub kuchni. Dodatkowo zwiewne i delikatne tkaniny, z których wykonane są firanki lub zasłony, nadadzą wnętrzu lekkości.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *