Jak odnowić drewniane meble?
Drewniane meble to nieodłączny element pięknego wystroju wnętrz. Tworzą elegancką i spokojną atmosferę w klasycznym stylu. Jednak drewno z upływem czasu niszczeje. Jeśli przywiązaliśmy się do naszych mebli, nie jesteśmy wcale skazani na zastąpienie ich nowymi. Możemy bowiem samodzielnie odnowić drewno.
Odnowione przez nas meble zyskają nowe życie, nowy wymiar i będą nam służyły przez następne kilka, kilkanaście lat. Drewno to bardzo szlachetny materiał, ale jednocześnie bardzo wymagający. Surowe nie jest odporne na wilgoć, zabrudzenia i nadmierne nasłonecznienie. Dlatego powinniśmy pomyśleć koniecznie o jego zabezpieczeniu. Ale to właściwie jest ostatni krok. Najpierw będziemy potrzebowali papieru ściernego, metalowej szpachelki, pędzel i ściereczkę. Przydadzą się także farby w kolorach takich samych jak mebel, albo innych, jeśli mamy chęć nieco zmienić kolorystykę naszego wnętrza.
Na początek musimy usunąć wszelkie zabrudzenia, uszkodzenia, rysy i tym podobne rzeczy z naszych mebli. Używamy do tego właśnie papieru ściernego i szpachelki. Delikatnie ścieramy wierzchnie warstwy naszego mebla, czyli stary lakier, zabrudzenia, plamy oraz farbę. Musimy doprowadzić mebel do idealnej gładkości. Następnie kładziemy farbę podkładową, najlepiej w jasnym kolorze. Chyba, że chcemy wykonać nasze meble w bardziej artystyczny sposób, na przykład z przecierką lub postarzającymi pęknięciami. Wtedy, w zależności jaki finalnie kolor ma mieć nasz stolik czy szafka, dobieramy farbę podkładową i wierzchnią. Ważne, żeby były kontrastowe. Nakładając kolejne warstwy farby trzeba pamiętać, żeby przed nałożeniem następnej, poprzednia była całkowicie sucha. Po pomalowaniu mebli, trzeba je ponownie, bardzo delikatnie przetrzeć papierem ściernym i wytrzeć ściereczką. Jeśli zamierzamy zdobić lub malować wzory na naszych meblach, to teraz jest na to kolej. Po wszystkim trzeba zabezpieczyć naszą pracę. Czego najlepiej użyć?
Możemy postawić na lakiery. Są to właściwie preparaty uniwersalne, które możemy zastosować do podłóg, boazerii, mebli, okien i innych drewnianych wyrobów. Możemy też postawić na bardziej profesjonalne preparaty tego typu, przeznaczone do konkretnych powierzchni, na przykład lakiery do parkietu. Tworzą twardą, matową lub błyszczącą powłokę ochronną. Najlepiej jest nałożyć kilka warstw dla lepszego efektu. Innym sposobem jest użycie lakierobejcy. Przyda się, jeśli oprócz warstwy ochronnej, chcemy nadać drewnu ciekawą barwę. Te preparaty chronią meble przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi i sinizną, dlatego często stosowane są do mebli, które mamy na zewnątrz, na przykład w ogrodzie lub na tarasie. Najbardziej naturalnymi produktami do wykańczania mebli drewnianych są woski i oleje. Mają one mniej szkodliwych substancji niż lakiery i lakierobejce, ale pomalowane nimi meble, wymagają regularnej konserwacji.
Odnawianie mebli to bardzo pracochłonne i długie zajęcie. Jednak z pewnością przyniesie nam wiele satysfakcji i pozwoli cieszyć się przez długi czas naszymi ulubionymi meblami.