Jak malować gąbką?
Podstawą pięknego wnętrza są odpowiednio pomalowane ściany. Liczy się nie tylko ich kolor, ale również ciekawie położona farba. Jeśli mamy już wybraną barwę, możemy pokusić się o pomalowanie ścian nie pędzlem czy wałkiem, ale gąbką. Tym sposobem nie korzystając z farb strukturalnych nadamy wnętrzu niepowtarzalny efekt.
Jak dobrać gąbkę?
O kolorach, jakimi się otaczamy w mieszkaniu pisaliśmy tutaj i tutaj. Odpowiednio przygotowani do malowania, zaopatrzeni w folię ochronną, farbę podkładową i mydło malarskie, możemy niestandardowo nałożyć wybrany wcześniej kolor farby. Służyć do tego będzie gąbka o odpowiednio luźnej strukturze -nie przydadzą się nam gąbki gładkie, bo pomalowana nimi ściana nie będzie różniła się od pomalowanej pędzlem.
Jak przygotować ścianę do malowania gąbką?
Odpowiednie przygotowanie ściany do malowania gąbką nie różni się niczym od przygotowania ściany „pod pędzel”. Powierzchnia – umyta mydłem malarskim, uszkodzenia mechaniczne – wypełnione szpachlówką, całość – zagruntowana. Aby zawczasu ustrzec się przed zachlapaniem farbą, co również nam grozi przy malowaniu gąbką, nie powinniśmy żałować folii ochronnej.
Jak malować gąbką techniką przyciskania?
Najprościej mówiąc – delikatnie, używając do tego ledwie zanurzonej w farbie gąbki. Gdyby znalazło się na niej zbyt dużo farby, ściekałaby ona po ścianie. Zmieniamy nie tylko ułożenie gąbki w dłoni (oczywiście w rękawicy), ale różnicujemy nacisk na ścianę. Gąbkę dociskamy lewą i prawą ręką, aby uzyskać jak najbardziej zróżnicowany efekt. Kwestią czasu jest, że nasz nietypowy pędzel będzie zbyt bardzo zanieczyszczony farbą. Należy wtedy umyć gąbkę i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Oczywiście najlepiej byłoby, aby zbiegło się to w czasie z pozostawioną do wyschnięcia ścianą – tę możemy potem pomalować powtórnie używając na przykład odmiennego koloru farby. Jeśli kolory różnią się w sposób znaczący, dobrze jest używać do każdego z nich osobnej gąbki.
Jak malować gąbką techniką wcierania?
Najlepiej jest tu operować gąbką na pomalowanej, ale niewyschniętej jeszcze powierzchni. Uzyskamy w ten sposób efekt smużenia. Będzie on tym bardziej widoczny, gdy często będziemy zmieniać kierunek wcierania i jego nacisk. Uwaga! W przypadku techniki wcierania liczy się czas – mamy go tyle, ile schnie rozcierana przez nas farba. Malując samodzielnie lepiej jest zamalowywać i wcierać mniejsze powierzchnie niż pokusić się o te operacje na dużych powierzchniach – w tym wypadku nieodzowna będzie pomoc drugiej osoby.
Kilka dobrych rad
Ochronimy powierzchnie ścian sąsiadujących zakrywając je papierem. Sprawdza się to najlepiej przy malowaniu narożników. Zamierzonego efektu lepiej nie próbować wykonać od razu na ścianie, ale wcześniej na twardym kartonie. Malować gąbką możemy również nałożoną wcześniej tapetę. Powyższe techniki zastosowane z naszą wcześniej zarysowaną wizją z pewnością wpłyną na to, że nasze wnętrze zyska na unikalności.