Symbolika kolorów

By on 04.05.2011 in Kolorystyka

Symbolika kolorów

Mimo że w zdecydowanej większości podchodzimy do tego bardzo sceptycznie, to prawą jest, iż kolory i to, jak one na nas oddziaływają, ma naprawdę duży wpływ na naszej zachowanie i samopoczucie. Dlatego też, w momencie wybierania odpowiedniego koloru ścian, powinniśmy jednak zapoznać się także z podstawową symboliką barw. Poza tym należy przemyśleć to jaka ma być intensywność koloru, czy będzie on zajmował wszystkie ściany pomieszczenia czy tylko jedną, z jakimi kolorami będzie on miał współgrać i tak dalej.

Treść tego postu, jak i kolejnego poświęcona będzie właśnie symbolice poszczególnych kolorów. Jeżeli chcemy urządzić mieszkanie według zasad feng shui to szczególnie powinniśmy się zainteresować znaczeniem kolorów i ich oddziaływaniem.

CZERWONY – to kolor, który symbolizuje bardzo silne emocje, takie jak gniew, namiętność, pasja. Jeżeli dużo czasu spędzamy w pomieszczeniu, w którym dominuje czerwień, możemy czuć się podnieceni, naładowani energią, a nawet seksualnym pożądaniem. Jako, że jest to kolor o najsilniejszym działaniu, powinniśmy bardzo poważnie zastanowić się nad miejscem i sposobem jego użycia. Z pewnością powinniśmy unikać czerwonego w tych wnętrzach, w których chcemy się zrelaksować i odpocząć. Nie powinny z nim obcować także osoby, które mają problemy emocjonalne, są rozdrażnione lub znerwicowane. Kolor ten nie jest również odpowiednim wyborem do jadalni, ponieważ powoduje on, że bardzo szybko jemy.

POMARAŃCZOWY – w odróżnieniu od czerwieni, ten kolor nie wywołuje negatywnych emocji. Przede wszystkim daje wrażenie orzeźwienia i pobudzenia (jednak o wiele delikatniejszego niż kolor czerwony). Kolor ten symbolizuje odwagę, zaufanie i kreatywność. Działa pobudzająco także na apatyt.

ŻÓŁTY – Żółty to radość, szczęście i kreatywność – więc same pozytywy. Co więcej, ma on działanie uspokajające, a także łagodzące stany depresyjne. Żółty nie powinien jedynie znajdować się w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa osoba z natury aktywna i nadpobudliwa. Możemy jednak połączyć żółty z delikatniejszym kolorem, aby nieco osłabić jego oddziaływanie.

ZIELONY – symbolika tego koloru jest wszystkim powszechnie znana – zielony jest kolorem nadziei. Poza tym kolor ten najszybciej wprowadzi nas w stan wyciszenia i poczucie wewnętrznej równowagi, dodatkowo łagodząc wszelkie stresy dnia codziennego.

TURKUS – to kolor relaksu i spokoju, o bardzo podobnym działaniu, jak zielony