Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię?

By on 17.01.2015 in Porady, Urządzanie

Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię?

Urządzenie małej kuchni tak, aby była funkcjonalna jest bardzo trudnym zadaniem. Na małym metrażu chcemy zmieścić meble i urządzenie AGD i zazwyczaj jest to nie lada wyzwanie. Czym się kierować przy urządzaniu kuchni, aby była wygodna i nas nie przytłaczała?

Może się wydawać, że urządzenie kuchni na małym metrażu jest praktycznie niemożliwe. Pomieszczenie szafek w których będziemy przechowywać żywność i naczynia, kuchenki, lodówki, a czasem nawet pralki wydaje się zadaniem niewykonalnym. Podstawowym błędem jaki popełniamy przy zabudowie małej kuchni jest wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni. Zyskujemy co prawda kilka dodatkowych szafek, jeżeli są zabudowane do samego sufitu, ale jednocześnie nasza kuchnia staje się przytłaczająca i jeszcze ciaśniejsza niż jest w rzeczywistości.

Przy małej kuchni najważniejsze jest dobranie odpowiednich szafek. Niestety przy takich metrażach możemy mieć problem z zakupem gotowych modułów, a niestety nie każdego stać na robienie mebli na zamówienie. Powinniśmy zrezygnować z wysokich szafek, a postawić jedynie na te niskie. Dobrym rozwiązanie są szklane i jasne fronty, które optycznie powiększają pomieszczenie. Możemy także zupełnie zrezygnować ze skrzydłowych drzwiczek, dzięki czemu zyskamy przestań przed szafkami. Skutecznie zastąpią je drzwiczki przesuwne, rolety i specjalne żaluzje. Rzeczy które będą estetycznie wyglądać na zewnątrz możemy trzymać na dodatkowych półeczkach, które zamontujemy ok. 30 centymetrów nad blatami. To świetne miejsce na przyprawy czy inne produkty sypkie, a także na przedmioty których często używamy i nie chcemy tracić czasu na szukanie ich w szufladach.

kuchnia

Niezwykle ważnym elementem małej kuchni jest kolor ścian. Należy pamiętać, aby nie stosować ciemnych kolorów, które optycznie zmniejszają przestrzeń. Na ścianach najlepiej zastosować jasne odcienie. Także jasne meble zdecydowanie rozświetlą małą przestrzeń. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem jest podwieszany sufit, w którym punktowo montujemy halogeny. Powinniśmy unikać wiszących lamp, które wizualnie zmniejszą wysokość naszej kuchni.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *