Foto, tapeta, fototapeta!

By on 10.01.2013 in Inne

Foto, tapeta, fototapeta!

Fototapeta jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy odświeżyć wystrój naszego mieszkania bez konieczności sięgania po pędzel i farbę. Dzięki fototapecie w szybkim czasie możemy nadać naszemu wnętrzu powiewu świeżości i oryginalności.

 

Fototapeta wielu osobom kojarzy się ze stylistyką PRL-u. Mieszkania ozdobione były tapetami przedstawiającymi nadmorskie plaże lub duże, leśne zwierzęta. Do dziś pamiętam znienawidzonego łosia na rykowisku, którego spojrzenie musiałam znosić zawsze, kiedy jadłam obiad w pokoju gościnnym. Obecnie możemy wybierać spośród większej liczby grafik i wzorów. Geometryczne wzory, postacie z filmu, najsłynniejsze miasta świata – to tylko niektóre z dostępnych motywów graficznych. Tak naprawdę, to ich liczba przyprawia o zawrót głowy. Co więcej, sami możemy wymyślić sobie wzór, który chcielibyśmy, aby ozdobił naszą fototapetę. Jak to zrobić? Wystarczy złożyć zamówienie w biurze graficznym. Mailowo wysyłamy zdjęcie, które chcemy umieścić na fototapecie, a graficy zajmą się całą resztą. Ostatnio popularne zrobiły się fototapety ze zdjęciem z domowego archiwum.

Fototapety drukowane są najczęściej na podkładach winylowych, lateksowych i papierowych. Te trzy rodzaje różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem, a w drugiej kolejności ceną. Najpopularniejsza jest fototapeta foliowa. Stosuje się ją zwykle na gładkich powierzchniach, takich jak szyby, meble. Rzadko nakleja się ją na ściany, ponieważ odkleja się od powierzchni nierównych i chropowatych. Fototapeta winylowa cechuje się najgrubszym podkładem i tym samym jest najtrwalsza spośród wszystkich fototapet. Dzięki swojej „grubości” doskonale tuszuje wszelkie niedoskonałości ścian. Fototapetę lateksową można praktycznie nakleić na każdą powierzchnię. Jest grubsza od fototapety foliowej i dłużej utrzymuje się na powierzchniach.

tapety

Wybierając fototapetę warto też zastanowić się w jakim pomieszczeniu chcielibyśmy ją założyć. Jeśli planujemy zakupić ją do pokoju, który jest słabo oświetlony, to powinniśmy unikać ciemnych kolorów. W takich pomieszczeniach najlepiej zaprezentują się fototapety przedstawiające perspektywę, które optycznie powiększy nasz pokój. Dobrym rozwiązaniem jest zakup fototapety, która dodatkowo będzie wodoodporna. Umożliwi nam to usuwanie zabrudzeń za pomocą mokrej ściereczki z niewielką ilością płynu do mycia naczyń.

fototapeta

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *