Elewacja domu na trzy sposoby!

By on 13.10.2014 in Porady

Elewacja domu na trzy sposoby!

O tym jak inni odbierają nasz dom bardzo często ma znaczenie jego elewacja. Jeśli jest ciekawa oraz zadbana to i całe otoczenie będzie odbierane za takowe. Jeśli natomiast jej ogólny obraz znacznie odbiega od ideału, trudno będzie nam zrobić dobre wrażenie.

Większość domów opiera się przede wszystkim na sprawdzonym materiale jakim jest tynk. Nie ma się co temu dziwić. Tynk bardzo dobrze radzi sobie z ochroną naszych ścian przed zniszczeniem jest jednak nieco mniej trwały w porównaniu z innymi materiałami. Dawniej tynki murowane były codziennością. Zresztą do dziś można zobaczyć stare domu z kilkudziesięcioletnim murem.

Dawne tynki były znacznie mocniejsze od tych, które powstają dzisiaj. Ich tajemnica kryła się w bardzo dobrym materiale oraz fachowej pracy murarzy.

Dzisiaj stawia się na tynki cienkowarstwowe. Aby spełniały one swoją funkcję, warto dobrać je do warunków atmosferycznych panujących w otoczeniu naszego domu oraz natężeniem zanieczyszczenia powietrza.

Warto pamiętać, że znacznie częściej brudzą się tynki chropowate, o wyjątkowo nierównej powierzchni. Z kolei gładkie nie pochłaniając zanieczyszczeń w takim stopniu maja inną wadę, szybciej mogą ulegać pęknięciom.

Dom możemy także wykończyć za pomocą cegły. Cegła ma to do siebie, że jest bardzo wytrzymała, a elewacja wykonana przy jej pomocy cieszy swoim nienagannym wyglądem przed długie lata.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym by nasza cegła miała pełne spoiny zlicowane z murem.

Przy wyborze rodzaju cegły warto także zwrócić uwagę na ich nasiąkliwość. W przypadku cegły klinkierowej wynosi ona np. tylko 6%.

Wreszcie, naszą elewację możemy wykończyć również przy pomocy kamienia. Kamieni elewacyjnych można używać właściwie na całej powierzchni fasady.

W kwestii kamienia najtrwalszym materiałem są skały magmowe. Można nawet powiedzieć, że są właściwie całkowicie odporne na najróżniejsze zjawiska atmosferyczne.

Podsumowując: zarówno cegła jak i kamień elewacyjny to bardzo praktyczne oraz eleganckie wykończenia domu. Jeśli zatem zależy nam na bardzo oryginalnym wyglądzie domu – warto wybrać któryś z tych dwóch materiałów.

elewacja kamienna

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *