Ekologiczny dom

By on 18.01.2013 in Porady

Ekologiczny dom

Dom ekologiczny. Dwa słowa, których połączenie powinno być częstym wyrażeniem padającym z naszych ust. Poniżej prezentujemy siedem porad, dzięki którym małymi krokami zamienimy nasz dom w dom ekologiczny. 

1.Okna dachowe.

Mając możliwość zamontowania w naszym mieszkaniu okien dachowych powinniśmy to zrobić bez najmniejszego wahania. Po pierwsze, dzięki takim oknom będziemy mieli stały dostęp do codziennego światła oraz do świeżego powietrza. Po drugie, takie rozwiązanie pozwoli nam na czerpanie tych zasobów nawet do kilkunastu godzin dziennie. Jest to wręcz nieocenione wiosną, latem oraz jesienią.

2.Szczelność okien

Czy zdajecie sobie sprawę, że około 30% ciepła ucieka przez okna? Przyczynia się to do wzrostu kosztów ogrzewania oraz emisji gazów cieplarnianych. Dlatego warto wziąć pod uwagę fakt, że w okresie zimowym doskonale sprawdzą się okna żaluzjowe, a w okresie letnim okna z szybą zespoloną.

3.Szara woda

Jeśli chcemy możemy wykorzystać szarą wodę, czyli wodę spływającą z prysznica, wanny, zlewów oraz pralki. Można ją przefiltrować a następnie użyć do nawadniania ogrodu lub do spłukiwania toalety. Jest to rozwiązanie, które należy jednak skonsultować z hydraulikiem.

4.Światło

Kolejną czynnością, którą można uczynić w domu, aby zamienić go w dom ekologiczny jest wymiana wszystkich żarówek na żarówki energooszczędne. Pobierają one o około 80% mniej niż zwykłe żarówki. Dodatkowo, ich działanie jest około 10 razy dłuższe.

5.Dywany

Dywany o długim włosiu często pokrywane są substancjami przeciw owadom i przeciw brudami. Najlepiej jest wybrać dywan o krótkim włosiu, który nie będzie wydzielał dużej ilości szkodliwych związków. Pamiętajmy o jego regularnym odkurzaniu, by nie był źródłem roztoczy.

6.Podłogi

Jeśli zamiast dywanów preferujemy same podłogi drewniane, wybierzmy te deski, których dostawca specjalizuje się w drewnie w odzysku. Następnie dobrze jest pokryć je substancjami naturalnymi np. woskiem pszczelim.

7.Kominki

Myśląc o zakupie kominku wybierzmy ten, który spełnia standardy EPA. Dobrze jest, by kominek był także zamykany i o  powolnym spalaniu. Najlepszym materiałem do spalania jest stare drewno palące się czysto a zarazem wydajnie. Pamiętajmy, by nie palić w kominku żadnych śmieci.
ekologiczny dom

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *