Dobrze zasłonić wnętrze

By on 19.10.2014 in Dekoracja

Dobrze zasłonić wnętrze

Zasłony i firanki od dawna pełnią podwójną rolę w naszych pomieszczeniach. Nie tylko chronią nasze mieszkanie przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów ale są również ważnym elementem dekoracyjnym wnętrz. Gdzie je zawiesić i jak je zawiesić? Radzimy poniżej.

Wieszanie zasłon

Zasłony wieszane są na tzw. karniszach. Są ich dwa główne rodzaje, karnisz drążkowy oraz karnisz linkowy. W zależności od naszych potrzeb względem gustu i wystroju mieszkania możemy wybrać dowolny z nich. Jak zamontować karnisz? Jeśli montujemy karnisz pierwszy raz powinniśmy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Po pierwsze karnisz musi być dłuższy o 20 cm z każdej strony okna. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu przynajmniej po 15 cm odległości od ściany. Wieszając go, umieśćmy go 5 cm nad nadporożem okiennym.

zaslony

Czym przymocować zasłony?

Pierwszą możliwością, z której można skorzystać wieszając firany są popularne żabki. Jest to sprawdzony lecz trochę męczący sposób wieszania firanek (szczególne dla osób niskich). Zaletą żabek jest ich ogromny i coraz częściej dekoracyjny wygląd, który dopasujemy do praktycznie każdego wnętrza. Drugą możliwością jest użycie szelek. Szelki to nic innego jak doszyte pasy materiału. Są często wybierane do wnętrz nowoczesnych.  Trzecią formą, dzięki której zawiesimy firanki są troczki. Troczki to wiązania, dzięki którym na zawieszanych firankach mogą pojawić się kokardki lub inne formy dekoracji. Zaletą troczków jest wieszanie firanki bez przymusu zdejmowania karnisza.  Innym rozwiązaniem jest zrobienie w firance tunelu, przez który firanka zostanie założona na karnisz.  Wiele firan gotowych jest także zawieszanych na metalowych kołach, które znacznie ułatwiają ich wieszanie. Są stosowane szczególnie wtedy, kiedy zasłony są cięższe. Ostatnią formą są fleksy, czyli plastikowe haczyki na prowadnicach wszyte w fałdy zasłon. Poprzez przesuwanie ich w górę bądź w dół karnisz zostanie zasłonięty bądź odsłonięty.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *