Dobre okno – podstawa każdego domu!

By on 09.11.2014 in Porady

Dobre okno – podstawa każdego domu!

Okna to oprócz dachu i ścian najważniejszy element domu. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze okna nie dadzą nam gwarancji ciepła i dobrego ogrzewania jeśli będą źle zamontowane. Wstawianie okien teoretycznie nie jest trudne, ale znacznie lepiej jest poprosić kogoś o pomoc np. wykwalifikowanych fachowców, niż robić to na własną rękę. Tym bardziej, że zazwyczaj sam montaż okien kosztuje grosze, a czasem jest nawet wliczony w cenę zakupu produktu.

Ekipa remontowa, która wstawia okna wie najlepiej jakich silikonów i pianek użyć by ciepło z domu nie uciekało na zewnątrz. Wyobraźmy sobie sytuację, że inwestujemy duże pieniądze w ogrzewanie domu, a mimo to i tak ciągle czujemy zimno. Niestety lepiej pomyśleć o tym już w trakcie budowy domu, a nie dopiero później.

Do uszczelniana szczelin pomiędzy oknem, a murem służą pianki montażowe. Ich rodzajów jest kilka. Stosuje się na ogół różne pianki w zależności od poszczególnych pór roku:

podczas lata i zimy, gdy temperatura sięga powyżej 5°C, stosuje się standardowe pianki, które najlepiej rozprężają się i utwardzają w temperaturze +20°C i wilgotności na poziomie 65%.

zimą oraz późną jesienią, gdy temperatura sięga od 5 do -10°C powinno się używać pianek przeznaczonych do stosowania w niskiej temperaturze. Utwardzona podczas chłodów pianka standardowa ma zbyt dużo otwartych komórek przez co nie jest już tak elastyczna, kruszy się i pęka.

Oczywiście najlepszym okresem do montażu okien jest lato i wiosna. Zimą pianki mogą tracić na swoim działaniu, co w przyszłości spowoduje znacznie większą ich chłonność na wilgoć oraz przepuszczanie powietrza. Dlatego inwestorzy zazwyczaj bardzo się śpieszą z budową domów, tak aby zdążyć przed zimą.

okno z zaslonami

Po nałożeniu odpowiedniej pianki, należy ją od razu przykryć tynkiem lub innym materiałem tak, aby nie była ona narażona na działanie promieni UV. Na początku pianka oczywiście nie wygląda zbyt estetycznie w naszym oknie, jednak nie przejmujmy się tym. Po nakryciu jej odpowiednią warstwą tynku wszystko będzie wyglądało estetycznie.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *