Dlaczego warto stosować farby podkładowe?

By on 20.10.2016 in Porady

Dlaczego warto stosować farby podkładowe?

Planujemy malować mieszkanie i zastanawiamy się, czy skorzystać z farby podkładowej? Zastanawiamy się, czy trzeba, czy można się bez tego obejść, jesteśmy przekonani, że raczej tak, że nic się nie stanie, jak ominiemy to zadanie. Wiele osób świadomie tak wybiera, najczęściej przez brak czasu i oszczędności. Jednakże jest to zgubne, a korzyści mogą okazać się pozorne.

Grunt a farba podkładowa

Właściwe przygotowanie ściany przed malowaniem to gwarancja późniejszych korzyści to pewność, że malowanie będzie przebiegało sprawnie. Na rynku znajdziemy grunty i farby podkładowe. Czym się różnią? Pierwsze wzmacniają podłoże, zmniejszają jego chłonność. Farby podkładowe stosuje się zaś, aby wzmocnić powierzchnię, poprawić jej przyczepność i ujednolicić kolor.

red-1108405_960_720

Nieocenione korzyści

Taką farbę szczególnie warto stosować, jak malujemy ścianę, która pokryta jest intensywnymi kolorami. Dzięki temu nie trzeba kilku warstw nowej emulsji, aby zakryć stare, dość wyraźne barwy. Co więcej, mniejsza chłonność sprawia, że nie zużyjemy do malowania tak dużo właściwej farby – to więc spora oszczędność. Jednocześnie, farba podkładowa wzmacnia związanie właściwej emulsji z podłożem, nie musimy się więc obawiać o łuszczenie powłoki, niszczeniem dopiero, co pomalowanej ściany. Takie coś najpewniej skończyłoby się kolejnym remontem, co przecież byłoby najgorszym z możliwych scenariuszy.

Jak dobrać właściwy produkt?

Jak wykonujemy prace wewnętrzne, wybór produktu zależy od tego, czy malujemy stare, czy nowe ściany. Powierzchnie świeże, które nie były wcześniej malowanie, raczej nie sprawiają większych problemów, gdyż ich stan jest dobry, a co najważniejsze kolor neutralny. Problemem może być za to wysoka chłonność, jaka sprawia, że farba nawierzchniowa szybko się zużywa. Żeby ją sprawdzić, wystarczy wykonać prosty zabieg – przetrzeć podłoże mokrą gąbką. Jak woda będzie wsiąkać w podłoże to mamy do czynienia z wysoką chłonnością. W tej sytuacji trzeba wykonać gruntowanie, żeby wyrównać chłonność powierzchni przed właściwym malowaniem.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *