Dekorowanie ścian

By on 26.03.2013 in Aranżacje

Dekorowanie ścian

zdobienie ścianIstnieje szereg materiałów, które zmienią oblicze ścian w naszym domu. Chcąc zbudować dynamiczny korytarz odbijający światło warto nadać mu metalicznych czerwonych barw. W pokoju gościnnym możemy wydzielić ścianę  która będzie się odróżniać od innych żywym kolorem i florystyczną fakturą. Ścianom łazienki możemy na przykład nadać falistych kształtów lub wymalować w niej różne morskie obiekty. To tylko niektóre pomysły. Zobacz jak można ciekawie udekorować domowe ściany.

Artykułów do dekorowania ścian jest kilka rodzajów

 

Najczęściej używany typ to werniks metaliczny. Są to różnego rodzaju mieszanki, dzięki którym ściana otrzymuje efekt poświaty lub wiele rodzajów metalicznego wyglądu: złota, srebra, półmetali, brokatu i innych.

 

Oprócz werniksu wykorzystać można lakier dekoracyjny. Aplikuje się go na ścianę, albo na służący temu podkład (o tym niżej) – dodaje on odpowiedniego efektu – w zależności od tego, co chcemy uzyskać. Może być to połysk, większe odbijanie światła, pociemnienie lub pochłanianie światła. Może też świecić w ciemności. Jeżeli nie chcemy pomalować całej ściany lakierem, możemy stworzyć jedynie konkretne wzory. Najbardziej popularne są gwiazdki fluorescencyjne.

 

Do uzyskania odpowiedniej faktury posłużą:

Tynk strukturalny – można z niego kształtować różne faktury. Tynki strukturalne to mieszanki różnych materiałów. Za ich pomocą można nadawać ścianą różne formy, a jednocześnie służą łatwemu nanoszeniu farby.

Wykorzystać można też farbę strukturalną, która ma dość dużą gęstość, toteż można nakładać ją warstwami nadając wypukłości. Efekt nie będzie aż tak atrakcyjny jak w przypadku tynków strukturalnych, którymi możemy uformować różne obiekty, nawet płaskorzeźby.

 aranzacja scian

Podkłady pod farby dekorowania naściennego

Najważniejszy jest grunt, który nakładamy bezpośrednio na ścianę. Na niego nakładamy grunt który wzmocni podłoże i stanowi izolację podłoża, dzięki czemu zapobiega wchłanianiu wilgoci.

Oprócz gruntu można wykorzystać farbę podkładową – stanowi słabsze zabezpieczenie niż grunt, toteż można z niej zrezygnować jeżeli uważamy, że za 3 lub 4 lata i tak będziemy remontować mieszkanie lub malować ściany.

 

Chcąc jednak cieszyć się trwałym efektem warto wykorzystać grunt wraz z farbą podkładową. Szczególnie jeżeli zamierzamy eksperymentować z fakturą ściany oraz nakładać na nią werniks metaliczny by uzyskała kolor metalu szlachetnego.

 

Pokaźny wybór opisanych tu produktów można znaleźć w większych sklepach – Leroy Merlin, Praktiker, trochę mniejszy w Obi.

zdjęcia: www.dekoracje.olsztyn.pl, foter.com

 

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *