Brama z kamienia

By on 21.02.2013 in Porady

Brama z kamienia

Przyjęło się, że kamień to bardzo szlachetny materiał budowlany. Jest nie tylko wytrzymały, ale także piękny. Ze względu na swoje właściwości i wytrzymałość co raz powszechniej stosuje się go chociażby do tworzenia ogrodzenia.

Płoty z kamienia mają różną formę. Mogą składać się wyłącznie na przęsła, ale mogą również stanowić całość ogrodzenia (wtedy jednak ich cena jest z reguły dość wysoka).

Ogrodzenia z kamienia poleca się raczej do działek o większej powierzchni. Mniejsze działki mogą nieco przytłoczyć swoim monumentalnym charakterem.

Jaki kamień wykorzystujemy w ogrodzeniach?
Przede wszystkim są to wszelkie kamienie ciosane, łupane, polne oraz otoczaki. Oczywiście to jaki wybierzemy w dużej mierze zależy od tego jakie elementy dekoracyjne posiada elewacja naszego domu, schody, czy taras.

Wytwornym kamieniem i jednocześnie bardzo ekskluzywnym jest bazalt, granit, czy kwarcyt. Ogrodzenia wykonane z tych trzech kamieni stosowane są zazwyczaj przy działkach willowych. Niekiedy połączone są z elementami metalowymi lub drewnianymi w celu przełamania ich surowego i zimnego charakteru.
W mniejszych działkach możemy także zobaczyć piaskowce oraz wapienie. Charakteryzują się znacznie łatwiejszą obróbką, ale ze względu na ich ewentualną erozję wymuszają zastosowanie specjalnych daszków tuż przy zakończeniu płotu.

Jak powstaje płot?

Całość ogrodzenia tworzymy poprzez układanie poszczególnych kamieni, jeden na drugim, czyli warstwowo lub w poprzek. Materiałem łączącym poszczególne kamienie jest zazwyczaj zaprawa cementowa. Kamienie można mieszać wielkością tworząc nieregularne warstwy, wówczas całość wygląda bardzo naturalnie.

Częstą praktyka podczas tworzenia muru z kamieni jest układanie kamieni tylko po zewnętrznych stronach. Wnętrze muru wypełnia się natomiast przy pomocy tańszego materiału.

Nie ma się bowiem co łudzić. Na murowane ogrodzenie wydamy znacznie więcej pieniędzy niż np. na ogrodzenie z drewna. Warto jednak pamiętać o tym, że kamienny mur wytrzyma nam na długie lata bez jakichkolwiek prac konserwatorskich i bez szczególnego dbania o jego stan techniczny.

kamienna brama
Ogrodzenia z kamienia są eleganckie, są także solidne. Może właśnie dlatego co raz częściej stosujemy je nie tylko w domach stylizowanych na dworki szlacheckie, ale także przy bardzo nowoczesnych domach.

Ciekawe rozwiązania ogrodzeń np. we Wrocławiu można zobaczyć tutaj.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *