Bielizna stołowa – obrusy, serwety, bieżniki

By on 17.03.2014 in Dekoracja, Dodatki, Pielęgnacja

Bielizna stołowa – obrusy, serwety, bieżniki

Pomysł na dekorację stołu pojawia się często przy szczególnych okazjach. Tymczasem, niewiele trzeba, by nasze stoły każdego dnia prezentowały się pięknie i elegancko, a przy tym przystosowane były do codziennego użytku. Wystarczą odpowiednio dobrane tekstylia i gotowe!

Obrusy

Obrusy to najpopularniejsze okrycie stołu. Zwykle są to duże fragmenty tkanin, które w całości zakrywają blaty. Ich różnorodność polega na tym, że występują w różnych kształtach i rozmiarach – to przede wszystkim. Mamy więc obrusy kwadratowe, prostokątne i okrągłe. Wykonane są z różnych materiałów, na przykład z bawełny, lnu, jedwabiu, poliestru czy poliwiskozy. Niektóre z tego typu tkanin wzbogacone są delikatną warstwą teflonową, dzięki czemu nie wchłaniają ani płynów, ani tłuszczów – to bardzo praktyczne, ale i dekoracyjne rozwiązanie. Część obrusów nie wymaga także prasowania. Na rynku znajdziemy też nakrycia haftowane oraz okolicznościowe, np. z motywami świątecznymi.

Serwety i serwetki

To kolejna z możliwości ozdobienia stołu. Zwykle są one mniejsze od obrusów i pełnią raczej funkcję typowo dekoracyjną. Świetnie nadają się do ozdoby mniejszych stolików i ław, ale sprawdzą się też na stole, na którym można ułożyć kilka mniejszych serwetek lub jedną większą. W tym wypadku ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i pomysłowość. Do wyboru mamy piękne haftowane serwetki w różnych kształtach (kwiaty, płatki śniegu, wielokąty, koła itd.) i misterne, żakardowe nakrycia stołu.

okrągła serwetka

Bieżniki

Bieżnik to w zasadzie nic innego jak podłużna, zwykle prostokątna serweta. Tak jak i one, bieżnik może być koronkowy, żakardowy, ale i bawełniany czy poliestrowy i plamoodporny. Bieżniki charakteryzuje bogactwo barw i wzorów. Dobrze prezentują się ułożone wzdłuż lub w poprzek stołu nakrytego już jednolitym obrusem. Przy obecnej ofercie rynku możemy skompletować cały zestaw bielizny stołowej: obrus, serwetki oraz bieżniki. Możemy używać ich osobno oraz w zestawach – w ten sposób nasz stół może wyglądać inaczej każdego dnia.

Castorama

Dużo innych porad, inspiracji i pomysłów na urządzenie i wystrój naszych czterech kątów znajdziemy też w Castoramie, która właśnie obchodzi 17 urodziny. W tym czasie zmieniło się wiele, zarówno w modzie, jak i ofercie sklepu, który zdecydowanie podąża z duchem czasu, proponując rozwiązania nowoczesne i praktyczne jednocześnie.

Photo credit: P. A. / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: Furya / Foter / CC BY

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *