Architektura ogrodowa – jak zaprojektować ogród
Ogród to miejsce kontaktu z naturą, dobrej zabawy i relaksu. Przydatnymi obiektami w każdym ogrodzie są altany. Możemy się w nich skryć w razie lekkiego deszczu, lub zjeść w nich posiłek na świeżym powietrzu. Niektóre Panie również ustawiają w nich wieszaki z suszącym się na powietrzu praniem.
Altany najczęściej wykonywane są z gontu bitumicznego lub drewnianego. Do tego dachówka, a u osób z większą fantazją często pojawiają się ciekawe krycia ze słomy, przywodzące na myśl wiejską chatkę. Przed podjęciem decyzji, jaką chcemy mieć altanę w ogrodzie, powinniśmy się zastanowić jakie funkcje powinna pełnić. W ogrodach z tarasem wystarczy nam altanka otwarta, która pozwoli spędzać letnie popołudnia w cieniu. Jeśli chcemy korzystać z altanki jesienią lub wiosną, pomyślmy o częściowym lub całkowitym jej osłonięciu, na przykład za pomocą przesuwanych paneli. Należy pamiętać, że altana to inwestycja na lata i należy ją regularnie konserwować, np. impregnować czy malować. Środki do takich prac znajdziemy tutaj.
Pamiętajmy również, że altana to obiekt budowlany i należy mieć na nią pozwolenie. Altanę możemy postawić samodzielnie. Do wyboru jest kilka sposobów budowy. Może być to altana stawiana bez fundamentu, lecz wymaga odpowiednio mocnej izolacji pomiędzy gruntem a podłogą. Oczywiście powinna stać na równym terenie. Pomysłem najlepszym jednak jest postawienie altanki na słupkach fundamentowych. Do zbudowania altany potrzebny jest projekt, który możemy zrobić sami, lub powierzyć go architektowi.
Jeśli altankę budujemy samodzielnie, nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu drewna. Najlepszy sposób to impregnacja ciśnieniowa a w drugiej kolejności zabezpieczenie za pomocą lakieru.
Mniej popularnym pomysłem, ale równie efektywnym, mogą być altany wykonane z metalu. Fantastycznie nadają się one do roślin pnących, ponieważ za ich pomocą możemy zrobić ściany altany pokryte kwiatami i liśćmi. Latem wygląda to bardzo efektownie.