Aranżacja pokoju dziecięcego

By on 11.07.2011 in Dekoracja, Kolorystyka

Aranżacja pokoju dziecięcego

Wiele poradników mówi, że dziecko powinno mieć swój pokój najpóźniej przy skończeniu drugiego roku życia. Należy jednak kierować się zasadą, że im wcześniej, tym lepiej. Im dziecko szybciej będzie czuło, że ma swój kącik, tym szybciej stanie się odpowiedzialne.

Pokój dziecięcy powinno się aranżować z jego pomocą – powinniśmy wziąć pod uwagę jego zainteresowania i gust. Wiadomo, że gdy dziecko ma rok lub dwa, nie ma jeszcze ustalonego gustu, wraz jednak z biegiem czasu ten się wykształca, dzięki czemu, gdy nasza pociecha ma już kilka lat, ma swoje zainteresowania, ulubione postaci z bajek itp. Dzięki temu można udekorować mu pokój według jego wewnętrznej harmonii.

Można oczywiście skorzystać ze stereotypów i pomalować chłopcu pokój na niebiesko, a dziewczynce na różowo, ale można też postawić na oryginalność. Równie dobre kolory to żółty i zielony, a nawet odcienie fioletu czy błękitu. Posłuchajmy dziecka – jeśli nasza córeczka lub Miley Cyrus, kupmy jej pościel dziecięcą właśnie z jej postacią, jeśli synek lubi gry i filmy cars – może dobrym rozwiązaniem będzie prześcieradło dziecięce w te właśnie wzory samochodów?

Wiadomo – dziecko nie powie nam wszystkiego. To my musimy zdecydować, jaki rodzaj podłóg i ścian wybrać. W przypadku pokoju dla naszej pociechy, można zastanowić się nad matą edukacyjną lub wykładzinową dywanową przedstawiającą różne postacie lub na przykład plan miasta lub drogi – dziecko najlepiej uczy się przez zabawę – gdy nie wie, że się uczy. Można też zastanowić się nad panelami, ponieważ znacznie łatwiej je czyścić, niż dywan czy wykładzinę dywanową właśnie. Czy jednak warto w każdej sytuacji stawiać na praktyczność? Postawmy na odrobinę zabawy.

Jeśli mowa o ścianach, to dobrym rozwiązaniem będzie zmywalna farba lub tapeta. Wiadomo, nasze dzieci mają ogromną wyobraźnię. Czasem może je najść, aby je pomalować. Żeby uniknąć poważnych konsekwencji, lepiej się zabezpieczyć.

Z biegiem lat i tak będzie trzeba zmieniać aranżację pokoju naszej pociechy, w końcu rośnie i kształtuje się jego osobowość, a co za tym idzie, zmienia się jego charakter i gust.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *