Jak „postarzyć” meble

By on 19.10.2012 in Porady

Jak „postarzyć” meble

Spójrzmy prawdzie w oczy – na stylowe, meblarskie antyki nie stać każdego. Na szczęście istnieją inne (i znacznie tańsze) sposoby na to, by cieszyć się urokiem starych mebli w swoim domu. Wystarczy dodać im trochę lat…

Nie trzeba wcale wyprawiać się na strychy w poszukiwaniu zabytkowych komód czy etażerek. Nasze meble nie muszą być stare – chodzi o to, by sprawiały takie wrażenie. Wystarczy wypróbować którąś z poniższych metod.

„Przecierka”: daje efekt łuszczącej się farby. Zwykle wykonuje się ją na brzegach i narożnikach, szczególnie efektownie wygląda na meblach pomalowanych białą emulsją. Aby ją wykonać potrzebne nam będą: papier ścierny (o grubości 80/120 oraz 180/200), farba akrylowa do drewna, szmatka z filcu, kawałek wosku, lakieru poliuretanowy lub bezwonny lakier akrylowy oraz pędzle (gąbkowe abo szczecinowe). Powierzchnię mebla dokładnie wygładźmy papierem ściernym, a następnie wytrzyjmy szmatką, by usunąć drobinki starego lakieru oraz farby. Jeżeli mebel jest jasny, to miejsca, gdzie będziemy robić przecierkę maluje się farbą podkładową w ciemnym kolorze. Gdy wyschnie, powierzchnie, gdzie ma odchodzić jasna wierzchnia farba przeciera się woskiem. Teraz malujemy całość farbą w dowolnym kolorze. Po wyschnięciu przecieramy cieńszym papierem miejsce, które uprzednio pokryte zostało woskiem (tylko tam farba będzie złazić). Wycieramy lekko wilgotną szmatką mebel i na koniec lakierujemy.

Metoda decoupage. Potrzebne do niej będą: pędzelek, nożyczki, farba akrylowa, lakier akrylowy, lakier do postarzania, serwetki z odpowiednim wzorem, klej decoupage do drewna i serwetek. Pomalujmy fragmenty mebla na wybrany kolor (resztę zabezpieczamy przed zaplamieniem taśmą). Na suchą powierzchnię nałóżmy lakier do postarzania i poczekajmy aż wyschnie. Teraz malujemy mebel na właściwy kolor docelowy, który popęka i ukaże barwę farby podkładowej. Pamiętajmy, by nakładać farbę w jednym kierunku – wtedy pęknięcia będą zgodne z ruchami pędzla. Proces suszenia oraz pękania można przyspieszyć używając suszarkę do włosów. Dokładnie wytnijmy rysunek z serwetki i oddzielmy warstwę ze wzorem. Wzór przykładamy następnie do mebla i smarujemy klejem przy użyciu pędzelka. Ostatni krok to pokrycie wzoru lakierem akrylowym.

Wszystkie potrzebne narzędzia i preparaty znajdziemy bez trudu w sklepach branży budowlanej (np. w sklepie internetowym Leroy Merlin).

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *