Sauna w Twoim domu
Sauna należy wciąż do „towarów” ekskluzywnych, jej cena to średnio 20 tysięcy złotych, jednak mimo wszystko coraz więcej osób się na nią decyduje. Inwestycja ta zwraca się dość szybko, zwłaszcza, jeśli z sauny korzysta cała rodzina i to stosunkowo często. Jakie są zalety sauny i o czym należy pamiętać instalując ją w swoim domu, czy ogrodzie?
Zalety sauny
Dzięki saunie poprawia się nasze samopoczucie, czujemy się zrelaksowani i wypoczęci. Para wodna sprawia, że pocimy się, dzięki czemu uwalniamy z organizmu wszelkie szkodliwe toksyny, poprawia się też nasze krążenie, a w dodatku zwiększa się szybkość przemiany materii – wspomaga więc odchudzanie.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania, co do korzystania z sauny, to konsultacje z lekarzem są wskazane w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia oraz takich, które cierpią na nadciśnienie, choroby serca, czy też zaburzenia krążenia. W pozostałych przypadkach sauna stoi przed nami otworem.
Sauna może powstać w niewielkim pomieszczeniu w domu lub ogrodzie z uwzględnieniem materiałów, z jakich zostanie wykonana, pieca, który będzie wytwarzał odpowiednią temperaturę. Pomieszczenie musi się też oznaczać określonymi wymiarami, między innymi wysokością do 240 cm oraz odpowiednią wentylacją, która zapewni dostęp świeżego powietrza (nie chcemy przecież pleśni), a jednocześnie materiał, z którego została zbudowana będzie na tyle szczelny, żeby para wodna nie uciekała, gdy będziemy z kuracji korzystać.
W saunie ważne jest też oświetlenie, które musi być zainstalowane w bezpiecznej odległości od pieca (najlepiej pod ławkami). Jego natężenie powinno być umiarkowane, co sprzyja relaksowi i wyciszeniu.
Akcesoria do sauny
W saunie nie może zabraknąć akcesoriów, które pozwolą na maksymalne odprężenie i wzmocnią doznania. Przyda się z pewnością ręcznik do sauny, cebrzyk z chochlą, najlepiej drewniane oraz olejki, gwarantujące doskonałą aromaterapię.