Po pierwsze ergonomia!
Ergonomią powinniśmy się kierować przy urządzaniu każdego wnętrza. Ładne będzie wszystko to, co nie tylko będzie przyciągało wzrok odwiedzającego dom, ale i to, co będzie bardzo dobrze sprawdzało się przy codziennych czynnościach. Z pewnością nasi znajomi bardziej będą nam zazdrościli mebli, które nie będą nam zajmowały zbyt dużo czasu podczas ich utrzymania czystości, niż drogiej pięknej szafy, z które codziennie z uporem maniaka ścieramy grubą warstwę kurzu.
Ergonomia jest ważna w każdym pomieszczeniu. W sypialni powinniśmy zadbać o wygodne kanapy i szybką do wyczyszczenia podłogę. W kuchni chyba najbardziej należy skupić się na dobrej jakości blatach oraz sprzętach AGD. Nie kupujmy lodówki, czy kuchenki niesprawdzonego producenta tylko dlatego, że ich cena jest nieco niższa od znanych marek.
W łazience natomiast ergonomia jest ważna nie mal w każdym detalu. To tam bowiem, każda późniejsza naprawa wiąże się z dużym kosztem.
W tym wypadku chyba najbardziej warto pokusić się o radę fachowców czy uzgodnić projekt z architektem.
Ważne jest nie tylko samo wyposażenie łazienki ale i materiały jakich użyjemy do jej wykończenia. Logiczne jest, że do małej łazienki nie powinniśmy zamawiać ogromnej kabiny prysznicowej czy wanny z hydromasażem. Tego rodzaju błędy wpłyną bowiem nie tylko na estetykę całego pomieszczenia, ale także na wygodę korzystania z niego. Pierwsza zasadą dobrze wykonanej łazienki jest bowiem wygoda poruszania się pomiędzy jej poszczególnymi elementami.
Co do wielkości łazienki? Nie ma tutaj właściwie reguły. Można źle zaaranżować na prawdę duże wnętrze i odczuwać ogromny dyskomfort korzystania z niego. A można z malutkiej powierzchni stworzyć łazienkę marzeń na miarę domowego SPA.
Warto pamiętać:
- przestrzeń do dyspozycji przed wanną nie powinna być mniejsza niż 70 cm szerokości 100 cm długości, wówczas możemy swobodnie wytrzeć ciało tuż po kąpieli oraz obrać się,
- przy prysznicu podobnie odległości pożądane to 70 cm wzdłuż oraz 90 cm na wprost,
- umywalka w łazience obowiązkowo musi mieć przed sobą 65 cm szerokości wolnej przestrzeni i 110 cm długości,przy korzystaniu z umywalki nie możemy uderzać się o inne elementy,
- umywalka powinna być na tyle duża by móc w mniej umyć twarz, czy ręce bez wylewania się wody wokoło,
- pole wokoło WC powinno mieć około 60×60 cm, odległość WC od ściany to co najmniej 15 cm.