Paryskie rokoko w aranżacji wnętrz
Rokoko to styl, który rozwijał się równocześnie z barokiem. Wiązał się jednak raczej z dekoracją i aranżacją wnętrz, a nie z rozwiązaniami architektonicznymi. Był symbolem luksusu i zamożności. Na paryskich domach arystokratów zadomowił się na dobre w XVI wieku. Dziś powraca do naszych wnętrz. Jak prezentuje się w tym nowym wydaniu?
Nazwa stylu pochodzi od słowa rocaille i oznacza muszlę o kapryśnej, fantazyjnej i asymetrycznej formie. I takie właśnie jest rokoko. Kolorami, które wyróżniają ten styl są biel, pastelowe odcienie różu, błękitu, zieleni, a także złocenia. W dekoracjach prym wiodą bogate ornamenty, malowidła i draperie. Rokokowe meble są w delikatnych, asymetrycznych kształtach, często są malowane lub inkrustowane oraz zdobione złotymi elementami. Trzeba dodać, że furorę robiły i dalej robią, nowe rodzaje mebli, które weszły w okresie rokoka, jako odpowiedź na większe potrzeby użytkowników. Mamy zatem sekretarzyki, szezlongi i miękkie kanapy. Na ścianach stosuje się często boazerię, kasetony, plafony, a także lustra. W ornamentyce najpopularniejsze są linie faliste, asymetryczne kształty, kwiaty, girlandy, owoce i motywy egzotyczne. Salony bardzo często ozdabiano dziełami sztuki, na przykład obrazami, obowiązkowo w bogatych, złotych ramach, a także rzeźbami. Także podłogi projektowane są w nowy sposób. Odchodzi się od geometrycznych wzorów, na korzyść płynnych, falistych linii, bogatej ornamentyki, przede wszystkim roślinnej i wielu zdobień.
Choć rokoko to styl naprawdę bogaty i dopracowany w każdym szczególe, błędnie ocenia się go, jako emanujący przepychem, burżujski sposób aranżacji wnętrz. Barok, z którego rokoko wyrosło, owszem był pełen przepychu, snobizmu i elegancji. Rokoko nadaje wnętrzom specyficznej lekkości, mimo wielu zdobień, ornamentów i dekoracji. Urządzając mieszkanie w takim stylu mamy pewność, że będzie w nim panowała pogodna i swobodna atmosfera.
Rokoko, jako styl wnętrzarski tak naprawdę nigdy nie został zapomniany. Do Polski przywędrował dość szybko, a swoje apogeum osiągnął w XVIII wieku. Od tego czasu wielu dekoratorów wnętrz czerpie z niego inspiracje, przekształcając jego elementy na bardziej nowoczesne.