Okapy kuchenne – jaki wybrać?

By on 28.10.2014 in Porady, Urządzanie

Okapy kuchenne – jaki wybrać?

Aranżacja kuchni to nie tylko wybór płytek ceramicznych pod kolor nowoczesnych lub tradycyjnych mebli kuchennych. Kuchnia to serce domu, dlatego trzeba szczególnie zadbać nie tylko o jej estetykę, ale także o wyposażenie. Nic tak bardzo nie frustruje jak przygotowywanie posiłków w warunkach, które nie sprzyjają komfortowemu i szybkiemu gotowaniu. Jedną z najważniejszych rzeczy, o jakiej trzeba pamiętać, jeśli ktoś gotuje naprawdę dużo jest okap – to dzięki niemu całym mieszkaniu nie będzie unosił się zapach smażonego mięsa lub przypalonych ziemniaków.

Okapy są szczególnie istotne w przypadku kuchni bez okien. Jeżeli nie będziemy wietrzyć kuchni, to po jakimś czasie może pojawić się w zakamarkach wilgoć. Poza tym tłuszcz, który pryska podczas smażenia osadza się także na ścianach, więc lepiej uchronić się przed zmieszczeniem kuchni kupując okap. Sytuacja jest prosta, jeśli kuchnia ma dostęp do dwóch szybów wentylacyjnych. Natomiast jeżeli jest tylko jeden szyb, to można zainstalować tylko okap pochłaniający zapach.

 

Jeżeli urządzamy kuchnię w nowoczesnym stylu, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie okapu do zabudowy. To relatywnie niski koszt – ceny zaczynają się od 300 złotych. Jeżeli zależy nam na tym, aby ściana przy kuchence była w idealnym stanie – nie zachlapana i czysta – to można założyć okap blatowy, którego koszt jest znacznie większy – przynajmniej 1000 złotych. Natomiast w przypadku dużej kuchni z wyspą należy zaopatrzyć się w specjalny okap wyspowy. Okapy narożne doskonale komponują się z kuchniami starszymi lub stylizowanymi na starsze, ale są najdroższe.