O jakich akcesoriach należy pamiętać podczas samodzielnego montażu zlewozmywaka?
Wiele osób na samą myśl o samodzielnym zamontowaniu w domu czegokolwiek co np. związane jest z użyciem młotka, wiertarki ma dreszcze. Nie mówiąc już o takich elementach, które wiążą się z instalacją wodną, gazową czy elektryczną.
No niestety czasem bywa tak, że nie mamy wyboru i musimy samodzielnie coś zrobić. Tym bardziej, że ceny za usługi fachowców przewyższają wartość samych produktów.
O samodzielnych instalacjach najczęściej możemy usłyszeć jeśli chodzi o łazienkę czy kuchnię. W tych dwóch pomieszczeniach jest bowiem tyle drobnych elementów, że nie sposób do każdego montażu wzywać od razu fachowców.
Co możemy zrobić sami?
Jeśli mamy chociaż minimalne zdolności do majsterkowania możemy pokusić się o samodzielny montaż baterii kuchennej oraz zlewozmywaka.
Zaczynamy oczywiście jak zawsze od zakupów. Musimy pamiętać, aby podczas wyboru baterii dowiedzieć się, czy nasza instalacja wodna wymaga zamontowania baterii ściennej, czy też innej. Każdą z nich montuje się bowiem inaczej. Jedne bezpośrednio do ściany, drugie np. do zlewu. Poszczególne baterie różnią się także wyglądem oraz ceną. W sklepie nie powinniśmy mieć problemu w odróżnieniu jednych od drugich.
- baterie ścienną montujemy tak, by zachować 25-35 cm odległości od krawędzi zlewozmywaka,
- w przypadku baterii dwuuchwytnych upewnijmy się, że posiada ona ceramiczną głowicę, ma ona na celu zapobieganie kapaniu wody,
- baterie stojące instaluje się na obrzeżu zlewozmywaka lub przy blacie,
- kształt baterii łazienkowej przypomina najczęściej literę L lub U,
- bateria zbyt długa utrudnia zmycie naczyń, czy większych garnków,
- bateria zbyt krótka równa się częstemu zachlapaniu zlewu oraz blatów.
Bateria to przede wszystkim nieodłączny element zlewozmywaka. Musi zatem idealnie wkomponować się w jego budowę.
Zaczynamy instalację!
Na początek wycinamy odpowiedniej wielkości otwór w blacie i uszczelniamy go dookoła specjalnym silikonem. Kiedy wyschnie możemy nałożyć zlew. Mocujemy go przy pomocy wkrętów.
W przypadku baterii rozpoczynamy od montażu wkrętów. Następnie baterię wsuwamy do otworu montażowego i nakładamy podkładki.
Ważne, by być precyzyjnym, inaczej w przyszłości możemy się narazić na przecieki, czy uszkodzenia syfonu do umywalek.