Łazienka w stylu retro
Współczesna łazienka bez przeszkód może udawać tę dawną sprzed lat. Urządzona w sposób stylowy i elegancki, z pewnością znajdzie wielu zwolenników. Idealnie wpasuje się we wnętrza starej, przedwojennej kamienicy.
Wnętrza jak lat dwudziestych i trzydziestych czarują swoją elegancją i charakterystycznym klimatem. Z pewnością można również zainspirować się nimi przy urządzaniu łazienki.
Styl retro najlepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach. Z uwagi na sporo, ozdobnych elementów nie jest polecany do mniejszych łazienek. W nich najlepiej zastosować jest jeden retro element, który skutecznie odwróci uwagę od niewielkiego metrażu łazienki.
Jeśli nasze pomieszczenie jest naprawdę spore, nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić w nim salon kąpielowy z prawdziwego zdarzenia. Idealnie pasować będzie duża, wolno stojąca wanna, a także wygodny, sporych rozmiarów fotel.
Co jeszcze powinno znaleźć się w retro łazience?
Warto zakupić specjalną, stylizowaną ceramikę. Wiele sklepów oferuje obecnie wanny czy umywalki na specjalnych, dekorowanych nogach. Nie mniej ważna jest również podłoga oraz ściany. Czarno- biała szachownica to klasyczny wzór płytek w latach przedwojennych. Na ścianach możemy ułożyć płytki, jednak stylowa, biała boazeria będzie prezentować się równie dobrze. Na rynku znajdziemy również kafelki o wyglądzie przypominającym taką boazerię. Możemy też zdecydować się na tapetę lub wodoodporną farbę. W naszej retro łazience nie może również zabraknąć stylizowanych baterii. Pamiętajmy również o dodatkach. Ważne jest odpowiednie oświetlenie, a także meble, akcesoria. Tutaj możemy pokusić się o poszukanie jakiś ciekawych elementów wśród oryginalnych przedmiotów sprzed lat. Warto wybrać się na tak zwany „pchli targ” lub dokładnie przeszukać piwnice i strychy. Przedwojenną komodę możemy przerobić na szafkę pod umywalkę, a w starą, stojącą lampę tchnąć nowe życie.
Pamiętajmy jednak o umiarze. Co za dużo to niezdrowo! Zbyt duża ilość dodatków i bibelotów sprawi wrażenie kiczu i efektu przestylizowania całości. Jeśli decydujemy się na ozdobną ceramikę i baterie zróbmy neutralne ściany, najlepiej w jasnym kolorze.