Jak zadbać o ręczniki?
Dla wielu pań domu przedłużenie żywotności niektórych tkanin to priorytet. Niestety mimo usilnych starań bardzo trudno jest im zdziałać cuda. Po kilku praniach, czy to ręczniki czy pościele niczym nie przypominają tych sprzed kilku tygodni.
Co ciekawe wcale nie trzeba zbyt wiele starań by lepiej dbać o jakość tkanin. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.
Najważniejsze jest zawsze pierwsze pranie od niego podobno zależy w jaki sposób nasze tkaniny poradzą sobie z ich użytkowaniem w przyszłości. Naczelna zasada jest wypranie nowo zakupionych ręczników przed ich pierwszym użyciem, od razu po przyniesieniu ze sklepu.
Zawsze skupmy naszą uwagę na wszystkie informacje, które znajdują się na metce produktu. Powinny być na niej dane o temperaturze w jakiej prać materiał itp.
Pierwsze pranie zabezpiecza nie tylko przed jego zniszczeniem, ale także chroni nas przed alergiami, które może spowodować na naszej skórze. Wysokogatunkowe materiały w tym także koce dodatkowo są bardzo wrażliwe na wszelkie środki chemiczne, przynajmniej do trzeciego prania.
Temperatura prania nie może przekraczać tej, która podana jest na metce. Zazwyczaj jest to 40 stopni. Niestety większość osób nie wiadomo dlaczego do prania ręczników czy pościeli używa aż 90 stopni. Niepotrzebnie. Taka sterylność wymagana jest w hotelach i szpitalach. W domowych warunkach jest zbędna.
Jeśli mamy taką możliwość to wybierajmy priorytetowo płyny i żele do prania. Rezygnujmy natomiast z proszków. Płyny lepiej spłukują się z tkanin. Zdarza się, że ręczniki barwią, stąd bardzo ważna jest ich segregacja. Ponadto tradycyjnie jak w przypadku prania do kolorowych materiałów używamy płynów do koloru, a do białych tkanin płynów do białego.
Co za dużo to nie zdrowo! Nie przesadzajmy z ilością płynów do płukania. W przypadku ręczników mogą poważnie uszkodzić strukturę materiału. Pamiętajmy, że takie zniszczenia są już nieodwracalne.
Ogólna zasada mówi, że nie wirujemy ręczników powyżej 1000 obrotów. Ręcznik wieszamy na suszarce od razu po skończonej pracy pralki. Złym nawykiem jest pozostawienie prania w bębnie przez kilka godzin. Materiał zbutwieje i zostaną na nim nieestetyczne zgniecenia.
Ręczników o ciemnych barwach z wyraźnymi wzorami nie możemy wystawiać na słońce. Szybko bowiem stracimy ich naturalne kolory.
Po całej analizie wydaje się, że utrzymanie ręczników w ich naturalnych kolorach i strukturach nie jest takie trudne. Podsumowując:
- przed pierwszym użyciem ręczniki należy wyprać,
- nie mieszamy w praniu różnych kolorów ręczników,
- pierzemy je przy zastosowaniu płynów i żeli,
- rozwieszamy ręczniki dokładnie je rozprostowując.