Jak wybrać zastawę stołową?
Zastawa stołowa kojarzy się ze staromodnymi naczyniami, które nasze matki albo babki dostały w prezencie ślubnym. Niestety, w większości domów, zastawy i serwisy do kawy czy herbaty leżą nieużywane, poupychane w szafkach odchodzą w zapomnienie. Czasami mają zaszczyt być wyeksponowane w witrynkach – wtedy czekają na swoje pięć minut, przy okazji pokrywają się coraz grubszą warstwą kurzu.
A przecież można inaczej. Można nabyć takie naczynia, które nie wyjdą szybko z mody. Co z tego, że kupimy serwis do kawy, skoro będziemy używać go „od wielkiego dzwonu”, czyli raz na rok, kiedy odwiedzi nas szczególny gość. Co z tego, że będziemy mieli zastawę stołową w supermodnym kolorze lub kształcie, skoro za rok czy dwa lata okaże się, że ten trend jest już kompletnie demode. Komplet serwisu obiadowego musi być tak doprany, aby służył w miarę często i przez długie lata. W końcu to spory wydatek, szczególnie jeśli chodzi o zastawy na 12 osób.
Przy wyborze naczyń należy kierować się zdrowym rozsądkiem, nie tylko panującą modą. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekuję od mojej zastawy? Jeżeli często zapraszam rodzinę na obiad, to oczywiście, wskazane jest kupienie zastawy stołowej na 12 osób. Przeważnie w skład kompletu wchodzą talerze płytkie oraz głębokie, talerzyki sałatkowe, miska lub miski, półmisek, filiżanki do kawy. Większe zestawy obejmują także sosjerki, dzbanki, cukiernice a nawet masielnice.
Jeżeli przyjmuję gości tylko od czasu do czasu i raczej na podwieczorek lub kawę, to wystarczy skromny serwis, składający się z filiżanek z porcelany, talerzyków deserowych, cukiernicy i dzbanuszka na śmietankę.
Jeżeli chcemy cieszyć się naczyniami przez długie lata, wybierajmy raczej te o klasycznych kształtach i w stonowanych kolorach. Im bardziej nowoczesne i awangardowe naczynia, tym szybciej wyjdą z mody.