Biblioteka w… naszym domu
O takim rozwiązaniu marzy zapewne każdy prawdziwy miłośnik książek. Niestety, nie zawsze możemy sobie pozwolić na to, by przeznaczyć osobny pokój do przechowywania naszych ulubionych woluminów. W takiej sytuacji musimy pomyśleć o zaaranżowaniu domowej biblioteki w innych pomieszczeniach.
Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie biblioteki w gabinecie czy innym pokoju przeznaczonym do pracy. Jednak w mieszkaniu o niewielkim metrażu nie będzie na to po prostu miejsca. Wówczas pozostaje nam wydzielenie części pokoju dziennego, w której staną regały z książkami. Umieszcza się je rzecz jasna wzdłuż ścian. Pamiętajmy, by regały przymocować bardzo porządnie, ponieważ książki ważą swoje. Jeśli posiadamy ich naprawdę dużo, to warto pomyśleć o regałach montowanych od podłogi aż do sufitu.
Naszej biblioteczki nie muszą tworzyć ciemne, masywne meble, choć osoby o bardziej tradycyjnych gustach ucieszy zapewne solidna drewniana biblioteczka (najlepiej z trwałego, litego drewna). Amatorzy nowoczesnych aranżacji docenią jasne, proste meble, a także biblioteczki aluminiowe, stalowe czy przeszklone (które świetnie chronią przed kurzem). Najważniejsze, by styl biblioteczki dobrze komponował się z pozostałym wyposażeniem domu – jeśli mamy wątpliwości, poszukajmy inspiracji w internecie czy katalogach.
Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na regał muszą zadowolić się kilkoma półkami w meblościance, chociaż książki można także przechowywać w korytarzu oraz sypialni (idealne rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają czytać w łóżku). Jednak niezależnie od tego, gdzie trzymamy książki, zadbajmy o to, by były one we właściwy sposób posegregowane. Jeżeli szczególnie bliskie nam egzemplarze nie prezentują się najlepiej, oddajmy je do oprawienia introligatorowi. Dobrze też wygospodarować osobną półkę na zbiory płyt CD czy DVD.
Książki to prawdziwy skarb, dlatego warto przechowywać je tak, by były zawsze pod ręką, ale też stanowiły unikalną ozdobę naszego domu czy mieszkania.