Symbolika kolorów cz.2
NIEBIESKI – kolor ten jest symbolem szczerości, prawdy oraz mądrości. Jego oddziaływanie jest bardzo pomocne w momencie, gdy chcemy się uspokoić. Co więcej, rzekomo ma on działanie tak silne, że można porównać je nawet z działaniem środków uspokajających. Z niebieskim nie należy jednak przesadzić, ponieważ kolor ten może wywołać u nas ospałość, brak energii oraz senność. Niebieski należy do tak zwanej grupy zimnych kolorów. Dlatego też często stosowany jest w tropikalnych krajach, aby dać uczucie chłodu, a raczej złudzenie takiego uczucia. Kilkanaście lat temu stosowano kolor niebieski w kuchniach, jako że miał on odstraszać insekty.
FIOLETOWY – jest symbolem powagi i duchowości. Jego działanie to redukowanie nadwyżki energii. Co ciekawe, są i tacy, którzy wierzą w to, że kolor ten pomaga zmniejszać wrażliwość na ból.
CZARNY – kolor ten coraz częściej można spotkać w najnowszych projektach dekoratorów wnętrz. Czarny ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Najczęściej kolor ten kojarzy nam się z ciemnością i pustką, nie wszyscy wiedzą jednak, że symbolizuje on również ochronę, stabilność i siłę. Czarny jest dobrym kolorem dla dodatków. Nie powinniśmy go jednak stosować w nadmiarze, ponieważ może on nawet wywołać u ludzi stany depresyjne.
BIAŁY – jego znaczenia opierają się na kontrastach. Kolor ten jest symbolem jednocześnie śmierci i życia oraz czystości i jedności. W malowaniu pomieszczeń kolor ten najczęściej stosujemy na sufitach, aby dać wrażenie wyższego wnętrza. Poza tym kolor ten znakomicie nadaje się do kuchni i łazienek ponieważ kojarzony jest z czystością i chłodem.
RÓŻOWY – jeden z najbardziej „kontrowersyjnych” wśród kolorów. Ma on tak samo wielu fanów, jak i przeciwników, dla których róż kojarzy się tylko i wyłącznie z kiczem. Według symboliki oznacza on ciepło, miłość i wrażliwość. Jeżeli potrzebujemy podgrzać atmosferę w naszej sypialni, zastosowanie tego koloru będzie jak najbardziej wskazane.
BRĄZOWY – kolor ten pozytywnie wpływa na wprowadzenie się w stan skupienia. Jeżeli jednak brązów jest za dużo, barwa ta może wywołać uczucie ograniczenia.