Łazienka przyszłości
Na co dzień o tym nie myślimy, nasza głowa przeciążona jest wieloma ważniejszymi sprawami. Dopiero wieczorem, przed snem, jak piorun może nas zaskoczyć refleksja na temat naszej łazienki. Co można by w niej zmienić, jak ulepszyć, żeby lepiej nam służyła? A co powiecie na to, że są ludzie, którzy myślą o tym za nas. Oczywiście w skali globalnej, w sensie uniwersalnym. Frankfurcki Instytut Badawczy przeprowadził ciekawe studium na temat zmiany funkcji łazienki we współczesnym świecie. Wnioski z niego płynące będą miały wpływ na życie każdego z nas.
Przede wszystkim, idealna łazienka przyszłości powinna spajać w sobie dwa, na pierwszy rzut oka bardzo odległe od siebie dziedziny – technikę i ekologię (przyrodę). Technika powinna zaspokajać nasze zachcianki, to znaczy kąpiel w wannie czy prysznic powinny być wydarzeniem, relaksem, a nie nudną, rutynową czynnością. Toaleta powinna być bardzo nowoczesna, mówiąc obrazowo nie powinniśmy o niej myśleć nawet w momencie, gdy z niej korzystamy. Powinna być tak nowatorska, że aż niewidoczna. Jednocześnie powinniśmy w niej być jak najbliżej natury. To znaczy, że drewno, jak i kamień będą obowiązkowym wystrojem większości łazienek. Co ciekawe, łazienka stanie się miejscem jeszcze bardziej indywidualnym i osobistym, w kategorii intymności może wyprzedzić nawet sypialnię. Jeśli intymność to również nastrojowa muzyka. W przyszłości ma być więcej nastrojowej muzyki w łazience.
Czy będzie tak, jak w analizie studium Frankfurckiego Instytutu Badawczego zweryfikuje przyszłość. Można jednak śmiało powiedzieć, że wiele z zawartych w niej tez znajduje swoje zastosowanie już dzisiaj. Wydaje się, że rozwój techniczny, tworzone coraz to nowsze technologie, a jednocześnie pragnienie powrotu do natury, w dzisiejszych czasach są czymś coraz bardziej naturalnym. Może w przyszłości dostaniemy muszlę klozetową lub pisuar, który nieużywany będzie niewidzialny, żeby nie razić naszych oczu. Pojawi się dopiero, kiedy będziemy chcieli z niego korzystać. Stanie się to na jeden przycisk, a wtedy przeniesie nas do pięknego lasu, gdzie będzie się unosił się zapach sosen i ptaszki będą śpiewały. Drugi przycisk, spuszczanie wody, na nowo przeniesie nas do naszej łazienki, bez widzialnej dla naszych oczu muszli klozetowej.